مشاور بشار اسد طرح اعطای خودمختاری به کردهای سوریه را رد کرد

کردهای سوریه در عفرین
کردهای سوریه در عفرین   -  Copyright  رویترز
نگارش از Euronews

یک مشاور بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، روز سه‌شنبه ۱۹فوریه ایده اعطای خودمختاری به کردهای سوریه را شدیدا رد کرد و گفت این اقدام در را به سمت تجزیه کشور باز می‌کند.

یک مشاور بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، روز سه‌شنبه ۱۹ فوریه ایده اعطای خودمختاری به کردهای سوریه را شدیدا رد کرد و گفت این اقدام در را به سمت تجزیه کشور باز می‌کند.

کردهای سوریه که منطقه گسترده‌ای در شمال این کشور را تحت کنترل دارند در روزهای اخیر با روسیه، متحد دولت بشار اسد، مذاکراتی برای رسیدن به توافق داشته‌اند.

آ‌ن‌ها خواهان تضمین استقرار حکومتی خودمختار پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی هستند. به علاوه، امید دارند تا با دمشق به توافقی دست یابند تا آنان را از حملات ترکیه مصون نگاه دارد.

به دنبال اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه، حلوصی آکار، رئیس ستاد ارتش ترکیه با اشاره به شبه نظامیان کُرد سوری گفته بود کردهای سوریه را در خندق های خود دفن خواهد کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

با این حال بثنیه شعبان، مشاور بشار اسد، در حاشیه اجلاس خاورمیانه در مسکو به خبرگزاری رویترز گفته است: «خودمختاری یعنی تجزیه سوریه. ما به هیچ‌وجه سوریه را تجزیه نخواهیم کرد.»

اظهارات او در حالی صورت می‌گیرد که ماه گذشته فصیل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، علیرغم ابراز امیدواری درباره مذاکرات با گروه‌های کرد خاطرنشان کرده بود کردها راه دشواری برای رضایت دمشق دارند چرا که دولت بشار اسد مصمم است «هر متر» قلمرو از دست داده در طول هشت سال جنگ داخلی را پس بگیرد.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط