Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کردهای سوریه:‌ دمشق با ترسیم نقشه راه سوریه ای غیرمتمرکز موافق است

کردهای سوریه:‌ دمشق با ترسیم نقشه راه سوریه ای غیرمتمرکز موافق است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای دموکراتیک سوریه (SDC) گفته است که آنها و دولت بشار اسد تصمیم گرفته اند که کمیته‌هایی را در سطوح مختلف برای پیشبرد مذاکرات شکل دهند، به خشونت‌ها در سوریه پایان دهند و نقشه راهی برای سوریه ای دموکراتیک و غیرمتمرکز ترسیم کنند.

آگهی

نیروهای دموکراتیک سوریه که شمال شرقی سوریه را در کنترل دارند روز شنبه اعلام کردند که در توافق با دولت بشار اسد در حال ترسیم نقشه راه سوریه‌‌ای دموکراتیک و غیرمتمرکز هستند. این ادعا در حالی مطرح می شود که تا لحظه تنظیم این خبر دمشق نسبت به آن واکنشی نشان نداده است.

شورای دموکراتیک سوریه (SDC) گفته است  در توافق با دولت بشار اسد تصمیم گرفته اند که کمیته‌هایی را در سطوح مختلف برای پیشبرد مذاکرات شکل دهند، به خشونت‌ها در سوریه پایان دهند و نقشه راهی برای سوریه ای دموکراتیک و غیرمتمرکز ترسیم کنند.

این گروه گفته است که هفته گذشته با مقامات رسمی دولت سوریه در دمشق دیدار کرده اند.

روابط میان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و کردهای شمال شرقی سوریه در جریان جنگ ۷ ساله این کشور از اهمیت اساسی برخوردار بوده است. کردها و بشار اسد بیشترین قلمرو را در سوریه کنونی تحت کنترل دارند و گروههای دیگر مناطق کوچکی را کنترل می کنند. 

نیروهای دموکراتیک سوریه که از سوی نیروهای آمریکایی حمایت می شوند در جریان جنگ با نیروهای داعش توانستند نزدیک به یک چهارم خاک سوریه را در شمال شرقی این کشور تحت کنترل خود بگیرند.

آنها اکنون در حال مذاکره با دولت مرکزی سوریه هستند تا خودمختاریی را که بدست آورده‌اند، حفظ کنند.

با اینکه هر دو طرف در بیشتر مواقع تلاش کرده اند با یکدیگر درگیر نشوند اما دمشق و کردها در بسیاری از مسائل اختلاف نظرهای اساسی دارند. کردها بدنبال خودمختاری در شمال شرقی سوریه همراه با یک دولت غیرمتمرکز در سوریه هستند در حالی که دمشق خواستار بازگرداندن سیستم تمرکزگرای دولت مرکزی و کنترل تمامی خاک سوریه مانند گذشته است.

بشار اسد پیشتر قسم خورده بود تمام خاک سوریه را دوباره تحت کنترل بگیرد با این حال برای نخستین بار در ماه مه گذشته در حالی که از لحن تهدید آمیز نیز استفاده می کرد گفت که همه درها برای گفتگو با کردها باز است.

بشاراسد خودمختاری کردها در شمال شرقی سوریه را «ساختاری موقت» نامیده است.

 با کاهش خطر نیروهای جهادگرا در سوریه از جمله داعش، مرحله بعدی بازگرداندن صلح به سوریه، به روابط دولت مرکزی و کردها بستگی خواهد داشت. دو نیروی مهم در سوریه که هنوز مشخص نیست اختلاف نظرهای عمیقا متفاوت شان را چگونه بدون درگیری حل و فصل خواهند کرد. با این حال اگر ادعای شورای دموکراتیک سوریه از سوی دمشق تایید شود، این توافق را می توان قدم بزرگی برای حل مسالمت آمیز اختلاف دو طرف محسوب کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور بشار اسد طرح اعطای خودمختاری به کردهای سوریه را رد کرد

تشکیل ائتلاف جدید شورشیان در شمال سوریه

دیده بان حقوق بشر سوریه: ۹ جنگجوی هوادار اسد در حملات هوایی کشته شدند