چرا باغوز آخرین سنگر داعش برغم وعده ترامپ ۲۴ ساعته سقوط نکرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گروگانگیری غیر نظامیان مانع پیروزی نهایی بر داعش در شرق سوریه
گروگانگیری غیر نظامیان مانع پیروزی نهایی بر داعش در شرق سوریه

نیروهای دمکراتیک سوریه که تحت حمایت و پشتیبانی آمریکا عملیات مهمی را بر ضد آخرین بازمانده های داعش در شرق سوریه آغاز کرده اند در حالی از پیروزی قریب الوقوع نهایی خبر می دهند که مقامات آمریکایی پیشتر از شکست قطعی و بیست و چهار ساعته گروه موسوم به خلافت اسلامی در این کشور خبر داده بودند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سه روز پیش با تاکید بر اینکه پیکارجویان داعش نفس های آخر را در سوریه می کشند وعده داد که بساط این گروه خشونت طلب طی بیست و چهار ساعت به کلی در سوریه برچیده می‌شود.

اینک پس از گذشت چند روز از وعده ترامپ، منطقه «باغوز» که از آن به عنوان آخرین سنگر نیروهای داعش در سوریه نام برده می شود هنوز به طور کامل پاکسازی نشده و معدود نیروهای وابسته به گروه داعش همچنان در این روستا در شرق سوریه تحت محاصره هستند.

از سوی دیگر مایک پنس، معاون دونالد ترامپ  روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد برغم تمام شدن کار داعش در سوریه حضور نظامی آمریکا در منطقه همچنان با قوت ادامه خواهد یافت.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با اشاره به تصمیم کاخ سفید برای بیرون کشیدن نظامیان آمریکایی پس از پایان یافتن عصر داعش در سوریه تصریح کرد که عزم مبارزه با تروریست ها همچنان پابرجاست و تنها تاکتیک این مبارزه تغییر برای ما تغییر کرده است.

آقای پنس در این خصوص تاکید کرد که آمریکا تحرکات گروه های خشونت طلب در خاورمیانه را زیر نظر دارد و عناصر باقی‌مانده داعش را به حال خود رها نخواهد.

بیشتر بخوانید:

گروگانگیری غیرنظامیان مانع پیروزی نهایی بر داعش

با توجه به تحولات روز شنبه که با اطلاع رسانی دیده بان حقوق بشر سوریه در باره تصرف آخرین سنگر نیروهای داعش توسط نیروهای دمکراتیک خلق آغاز و سپس با تاکید فرمانده نیروهای شبه نظامی کرد و عرب تحت حمایت آمریکا مبنی بر قریب الوقوع بودن پیروزی نهایی همراه شد، این سوال مطرح می شود که چرا باغوز آنطور که ترامپ ادعا کرده بود بیست و چهار ساعته سقوط نکرد؟

پاسخ این سوال را خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به سخنان یکی از فرماندهان نیروی دمکراتیک سوریه داده است. بر اساس این گزارش نیروهای تقلیل یافته داعش در شرق سوریه که همچنان در باغوز مقاومت می کنند برای جلوگیری از حمله نهایی نیروهای دمکراتیک سوریه بیش از یک‌هزار غیرنظامی را در این منطقه به گروگان گرفته اند.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه با تایید این موضوع به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که نیروهای داعش کلیه راه ها را برای فرار این عده از غیرنظامیان مسدود کرده اند.

به گفته فرماندهان نیروهای دمکراتیک سوریه، پیکارجویان گروه داعش در میان غیرنظامیان محله ای در روستای باغوز پنهان شده و قصد دارند از طریق شبکه ای از کانال‌ها و غارهای منطقه از مهلکه بگریزند.

گروه موسوم به خلافت اسلامی که پس از اعلام موجودیت بخش عمده ای از خاک عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده بود اینک کنترل کمتر از یک کیلومتر مربع در روستای باغوز واقع در شرق سوریه را در دست دارد.

برغم تاکید کاخ سفید بر شکست کامل داعش در سوریه کارشناسان و مقامات دفاعی آمریکا هشدار داده اند که این گروه همچنان یک تهدید بزرگ برای امنیت ملی کشورشان محسوب می شود و این توان را دارد ظرف دوره ای شش ماهه به بازسازی خود بپردازد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید