درخواست ترامپ از اروپا برای بازگرداندن و محاکمه اتباع پیوسته به داعش

درخواست ترامپ از اروپ برای بازگردان و محاکمه اتباع پیوسته به داعش
درخواست ترامپ از اروپ برای بازگردان و محاکمه اتباع پیوسته به داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی تحلیلگران اعلام پیروزی نهایی بر داعش را که دونالد ترامپ به جهت مصارف تبلیغاتی بیش از هرکس دیگر برای رسانه ای کردن آن تعجیل دارد تنها یک موفقیت نظامی بر روی زمین تلقی کنند و هشدار می دهند که نیروهای گریخته به عراق در آینده ای نزدیک فرصت خوبی برای بازسازی خود و تدارک حملات مرگبار خواهند داشت.

آگهی

دونالد ترامپ روز شنبه از متحدان اروپایی اش خواست صدها تبعه خود را که پیشتر به صفوف نیروهای داعش در سوریه پیوسته و اینک در اسارت نیروهای آمریکایی قرار دارند، پس بگیرند و در کشور خودشان آنها را محاکمه کنند.

رئیس جمهوری آمریکا که طبق معمول از دیپلماسی توییتری بهره می برد با انتشار پیام هایی در شبکه اجتماعی مورد علاقه خود خطاب به کشورهای اروپایی نوشت: «آمریکا از بریتانیا، فرانسه، آلمان و دیگر متحدان اروپایی می خواهد بیش از هشتصد پیکارجوی داعش را که ما در سوریه دستگیر کردیم، تحویل بگیرند و برای محاکمه به دست عدالت بسپرند.»

رئیس کاخ سفید در ادامه با طرح احتمال آزاد سازی افراد دستگیر شده در صورت عدم بازگشت آنها به کشورشان و نیز احتمال نفوذ آنها به نقاط مختلف اروپا با لحنی تهدید آمیز ادامه داد: «خلافت به سقوط کامل خود نزدیک شده و گزینه خوب دیگری وجود ندارد زیرا ما در نهایت مجبور خواهیم شد این افراد را آزاد کنیم......»

نیروهای دمکراتیک سوریه که از رزمندگان کرد و عرب تشکیل شده و تحت حمایت واشنگتن با پیکارجویان داعش در سوریه می جنگند روز شنبه اعلام کردند که بخش های عمده ای از منطقه باغوز، آخرین سنگر نیروهای تقلیل یافته داعش در شرق سوریه را به تصرف خود در آورده و در اندک زمان آینده خبر برچیده شدن کامل باقی مانده گروه خلافت اسلامی دراین کشور را اعلام خواهند کرد.

بر اساس برخی گزارش ها تعدادی از پیکارجویان داعش هنوز در بخش هایی از شرق و مرکز سوریه به صورت پراکنده سنگر گرفته اند اما اغلب آنها به صورت مخفیانه از سوریه گریخته و در شهرهای مختلف عراق مستقر شده اند.

بیشتر بخوانید:

این مسئله سبب شده تا برخی تحلیلگران اعلام پیروزی نهایی بر داعش را که دونالد ترامپ به جهت مصارف تبلیغاتی بیش از هرکس دیگر برای رسانه ای کردن آن تعجیل دارد تنها یک موفقیت نظامی بر ضد این نیروها بر روی زمین تلقی کنند و هشدار می دهند که نیروهای گریخته به عراق در آینده ای نزدیک فرصت خوبی برای بازسازی خود و تدارک حملات مرگبار در نقاط مختلف دنیا خواهند داشت.

بازگشت پیکارجویان داعش و خانواده های آنها به کشورهای زادگاه و تحت تابعیت از جمله دردسرهای جدی کنونی برای دولت های اروپایی است. بر اساس گزارشی که پیشتر کمیسیون اروپا آنرا منتشر کرده، در میان ۴۲ هزار نفری که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ به داعش پیوسته‌ بودند نزدیک به پنج هزار شهروند کشورهای اروئایی دیده می شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال خروج نیروهای آمریکا از سوریه تا پایان ماه آوریل

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد