انتصاب اولین وزیر کشور زن در لبنان؛ ریا حسن بر مبارزه با آزار زنان تاکید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتصاب اولین وزیر کشور زن در لبنان؛ ریا حسن بر مبارزه با آزار زنان تاکید کرد
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

سعد حریری، نخست وزیر لبنان حدود دو هفته پیش ریا حفار حسن را به سمت وزارت کشور منصوب کرد. او اولین زنی است که در یک کشور عربی به چنین مقامی می رسد.

انتصاب ریا حسن به این سمت واکنشهای زیادی را در لبنان و دیگر کشورها برانگیخت. او اکنون مسئول حفظ امنیت در کشوری شده است که به دلیل موقعیت خاص تاریخی و جغرفیایی و جنگ سوریه با مشکلات امنیتی زیادی روبرو است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

یورونیوز در سالگرد ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان با ریا حفار حسن گفتگو کرده است. رفیق حریری، پدر نخست وزیر فعلی لبنان در روز ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵ میلادی در بیروت کشته شد.

ریا حسن در مورد تحقیق درباره ترور رفیق حریری می گوید مردم کشورش باید منتظر نتیجه بررسی های دادگاه ویژه بین المللی باشند. وی می گوید: «ما بر [کشف] حقیقت و تنها حقیقت اصرار داریم.»

او در مورد انتصابش به عنوان وزیر کشور در دولت سعد حریری می گوید که این امر برای وی نیز «غیرمنتظره» بوده است. ریا حفار حسن اظهار داشت: «مطمئنا مشکلی برای یک زن در کشور ما وجود ندارد تا بتواند در چنین مقامی انجام وظیفه کند. این یک تجربه منحصر به فرد است که باید در دیگر کشورهای منطقه نیز تکرار شود.»

وی در مورد اذیت و آزار زنان از سوی نزدیکان خود در لبنان می گوید: «صدای زنان آسیب دیده باید شنیده شود و در صورت تهدید یا حمله به آنها باید محلی رسمی برای اسکان آنها وجود داشته باشد.»

او می افزاید: « پاسگاه های پلیس در تک تک روستاها و شهرهای لبنان باید به شکایت زنان آسیب دیده گوش دهند و شکایات را در نظر بگیرند.»

او از زنانی که از سوی مردان مورد تعرض و سوءاستفاده قرار می گیرند خواست تا با مراجعه به پاسگاه های پلیس شکایت خود را به پلیس ارائه کنند.