درخواست اسرائيل از لبنان و سازمان ملل: خودتان تونل‌ها را تخریب کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درخواست اسرائيل از لبنان و سازمان ملل: خودتان تونل‌ها را تخریب کنید

اسرائيل از ارتش لبنان و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل خواست تونل‌هایی که در مرز لبنان حفر شده است را تخریب کنند.

تل آویو می‌گوید این تونل‌ها که از سوی حزب‌الله حفر شده است، باید از سوی نیروهای لبنانی خراب شوند.

پیشتر فرمانده نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان تایید کرده بود که در نزدیکی خط آبی مناطق مرزی لبنان و اسرائيل تونل‌هایی وجود دارد.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شده است اعلام کردند: «در این زمینه با طرفین در تماس هستند و برای آنها بسیار حائز اهمیت است که تصویر کلی این ماجرا روشن شود.

اسرائيل که در روزهای اخیر به تخریب این تونل‌ها دست زده است، اعلام کرد که این عملیات را در مرزهای خود متوقف می‌کند اما رسانه‌های اسرائيل به نقل از یک منبع عالیرتبه که نخواسته نامش فاش شود گفته‌اند: «تل‌آویو حتی می‌تواند عملیات خود را در درون مرزهای لبنان هم ادامه دهد.»

این اظهار نظر که به نوعی تهدید به جنگ و ورود نیروهای اسرائيلی به درون مرزهای لبنان به شمار می‌رفت با واکنشی از سوی مقام‌های لبنانی و حزب‌الله مواجه نشد.

بیشتر بخوانید:

در حال حاضر همه طرف‌ها آرام هستند و تحول تازه‌ای در حوزه میدانی رخ نداده است، اما اسرائيل روی منطقه‌ای تمرکز کرده است که در سال ۲۰۰۶ محل جنگ آنها با نیروهای حزب الله لبنان بوده‌است.

ارتش اسرائيل در بیانیه‌ای خطاب به دولت لبنان، ارتش این کشور و همچنین نیروهای سازمان ملل ضمن درخواست از آنها برای تخریب تونل‌هایی که در خاک لبنان قرار دارد، هشدار داده است که لبنان مسئول تمام حوادث مرتبط با این مساله است.

روز چهارشنبه نبیه بری، رئیس مجلس لبنان از جنبش شیعه امل گفت: اسرائیل سندی برای اثبات ادعای خود درباره تونل‌‎ها ارائه نکرده است.

نیروهای موقت سازمان ملل متحد در لبنان وجود تونل های زیرزمینی در مرز لبنان و اسرائیل را مورد تأیید قرار دادند.

استفان کول فرمانده نیروهای موقت سازمان ملل متحد در لبنان همراه گروهی از کارشناسان حافظ صلح از محله «المطله» دیدن کردند که نظامیان اسرائیلی در آنجا تونل زیرزمینی را در نزدیکی «خط آبی» پیدا کرده بودند.

بازدید از منطقه مرزی و انتشار بیانیه صلحبانان پس از آن انجام شد که اسرائیل از کشف تونل‌‌هایی خبر داد و حزب‌الله لبنان را متهم کرد که با کندن این تونل‌ها قصد انجام حملاتی در قلمرو اسرائیل را داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید