Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بن‌بست سیاسی در لبنان؛ میشل عون اعلام خطر کرد

بن‌بست سیاسی در لبنان؛ میشل عون اعلام خطر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری لبنان می‌گوید اگر نتوان بر بحران تشکیل دولت در لبنان فائق آمد، فاجعه در این کشور رخ می‌دهد.

آگهی

میشل عون می‌گوید برای تشکیل یک دولت جدید ملی در لبنان رایزنی می‌کند.

رئيس جمهوری لبنان روز سه‌شنبه ۲۰ آذر با اعلام این مطلب هشدار داد که ادامه این وضعیت می‌تواند کشور را به بی‌ثباتی و بحران بکشاند.

بیش از شش ماه بعد از انتخابات سراسری پارلمانی در لبنان، سعد حریری هنوز نتوانسته کابینه خود را با موافقت پارلمان این کشور تشکیل دهد.

آقای عون که روز دوشنبه با سعد حریری، نخست وزیر و نبیه بری، رئيس مجلس دیدار و رایزنی کرده در خصوص شرایط تشکیل دولت گفت: «تشکیل کابینه به وضوح به مشکل برخورده و نمی‌توان با شیوه متعارف بین نخست وزیر مکلف و تمام گروه‌ها مشکل را حل کرد لذا باید طرحی را در نظر بگیریم زیرا خطرات بزرگ‌تر از توان و تحمل ما هستند باید برای موفقیت تلاش کنیم اگر موفق نشویم فاجعه خواهد شد. اختلاف نظرها زیادند و باید تلاش کنیم دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم.»

بیشتر بخوانید:

سعد حریری پس از دیدار با میشل عون اعلام کرد که به دنبال تعامل مثبت و تلاش برای یافتن راه‌حل‌هایی برای خروج از این وضعیت است. وی از خرداد ماه سال جاری مسئول تشکیل کابینه در این کشور شده اما این امر هنوز محقق نشده است.

آقای حریری درباره ایده‌هایی که در موضوع تشکیل دولت در دیدار با عون مطرح شد، گفت: «نمی‌توانم در این باره چیزی بگویم زیرا هر زمانی که صحبت کرده‌ایم امور پیچیده‌تر شده است، کسانی تمایل به تشکیل دولت دارند و کسانی هستند که این تمایل را ندارند؛ من شخصا با تشکیل دولت موافق هستم و معتقدم باید فرصت لازم را برای تکمیل رایزنی‌ها به رئیس‌جمهور بدهیم.»

لبنان به شدت نیازمند یک دولت است که بتواند اصلاحات اقتصادی را در این کشور اجرا کند. طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، لبنان سومین میزان بدهی را در جهان به خود اختصاص داده است.

تحلیلگران معتقدند یک مصالحه میان سعد حریری که مورد حمایت عربستان سعودی است با جریان حزب‌الله که از سوی ایران حمایت می‌شود می‌تواند بن بست موجود در فضایی سیاسی لبنان را از بین ببرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتصاب اولین وزیر کشور زن در لبنان؛ ریا حسن بر مبارزه با آزار زنان تاکید کرد

ماکرون: بدون فرانسه، لبنان احتمالا وارد جنگ می‌شد

اعلام رسمی نتایج انتخابات لبنان؛ شادی هواداران حزب‌الله و اعتراض یکی از نامزدها