Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعلام رسمی نتایج انتخابات لبنان؛ شادی هواداران حزب‌الله و اعتراض یکی از نامزدها

شادی طرفداران گروه حزب الله لبنان پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی لبنان
شادی طرفداران گروه حزب الله لبنان پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی لبنان Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی لبنان، گروهی از هواداران سید حسن نصرالله به خیابان‌ها آمده و شادی کردند.

آگهی

با اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی لبنان، گروهی از هواداران سید حسن نصرالله به خیابان‌ها آمده و شادی کردند.

وزیر کشور لبنان دوشنبه شب در یک نشست خبری نتایج رسمی انتخابات پارلمان این کشور را اعلام کرد. نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان گفت که همه اعضای دو لیست الوفاء و الامل در حوزه‌های دوم و سوم جنوب لبنان پیروز شدند.

بر اساس نتایج اعلام شده «جریان ملی آزاد» به رهبری میشل عون و متحدانش از جمله حزب‌الله ۲۷ کرسی و حزب «المستقبل» به رهبری سعد حریری، نخست‌وزیر کنونی ۲۱ کرسی به دست آوردند. به این ترتیب حزب المستقبل در این انتخابات حدود یک سوم کرسی‌های خود را از دست داد.

جنبش امل در مجموع ۱۶ کرسی، نیروهای لبنان (القوات اللبنانیه) ۱۵ کرسی و حزب‌الله ۱۳ کرسی به دست آورده و بقیه کرسی‌ها نیز میان چند حزب کوچک دیگر و احزاب مستقل تقسیم شد.

از آنجا که جریان ملی آزاد شامل بخش‌هایی از مسیحیان مارونی، هم‌پیمانان شیعیان امل و حزب‌الله می‌شوند و این گروه‌ها در مجموع ۶۷ کرسی را در برابر المستقبل و هم‌پیمانانش به دست آوردند، حزب‌الله خود را پیروز اعلام کرده است. سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان عصر دوشنبه گفت: «اهداف تعیین شده ما به دست آمد و مقاومت پیروزی سیاسی تازه‌ای به دست آورده است.»

بیشتر بخوانید:حزب الله لبنان: شرایط به گونه‌ای نیست که جنگی تمام عیار آغاز شود

ساعتی پیش از آن سعد حریری نیز در یک نشست خبری در بیروت اگر چه به کاهش قدرت خود اعتراف کرد، اما از نتایج به دست آمده در انتخابات ابراز رضایت هم کرد.

حریری با وجود رأی پائین در این انتخابات، همچنان می‌تواند با انجام یک ائتلاف جدید در سمت نخست‌وزیری باقی بماند.

انتخابات لبنان برای نخستین بار بعد از ۹ سال و در پی یک تأخیر ۵ ساله روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت برگزار شد. در این انتخابات حدود ۶۰۰ نامزد از ۷۷ حزب و فهرست مشترک برای کسب ۱۲۸ کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت کردند. میزان مشارکت در این دوره پایین بود و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان واجد شرایط، یعنی تنها ۴۹.۲ درصد از آنها در انتخابات شرکت کردند.

در این انتخابات دو زن نیز شرکت داشتند که با کسب ۶ کرسی نسبت به دوره قبلی حضور بیشتری در مجلس لبنان خواهند داشت. پولا یعقوبیان، مجری تلویزیون و مصاحبه کننده معروف با سعد حریری و ستریدا جعجع همسر سمیر جعجع، رهبر حزب قوات آللبنانیه که از فالانژهای مسیحی راستگرای لبنان است، از جمله زنان راه یافته به مجلس این کشور هستند.

تظاهرات در اعتراض به «تقلب» در انتخابات

در همین حال صدها تن از طرفداران یک نامزد مستقل زن که پیش‌بینی می‌شد در این انتخابات پیروز شود در اعتراض به آن چه که تقلب آشکار در انتخابات می‌خوانند در مقابل وزارت کشور لبنان تجمع کردند.

عکس: رویترز
جومانا حداد، نامزد معترض به نتایج انتخابات پارلمانی لبنان در جمع هوادارانشعکس: رویترز

طرفداران جومانا حداد با اتکاء به نتایج نظرسنجی های پیش از انتخابات معتقدند که او بابد صاحب کرسی پارلمان می شد و معتقدند بررسی‌های آنها نشان می‌دهد که شماری از آراء او شمارش نشده است.

خانم حداد با حضور در جمع هواداران خود که در مقابل وزارت کشور لبنان تجمع کرده‌اند، نسبت به تقلب در شمارش آراء اعتراض کرد.

آخرین واکنش ایران

در آخرین واکنش به پیروزی گروه حزب‌الله و متحدان سیاسی‌اش در انتخابات پارلمانی لبنان علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران گفت که این «پیروزی» حاصل «مقاومت» حزب‌الله در مقابل آمریکا و اسرائیل بوده و نشان می‌دهد که مردم لبنان در «نبردی» دیگر با اسرائیل و آمریکا پیروز شده‌اند. آقای ولایتی تاکید کرده که موفقیت‌های نظامی حزب‌الله مقابل اسرائیل و نیز در سوریه در افزایش اقبال مردم به این گروه تاثیرگذار بوده و این پیروزی حزب‌الله موجب تقویت جبهه مقاومت در جنگ سوریه نیز خواهد شد.

ولایتی ابراز امیدواری کرد که نتایج این انتخابات و انتخابات ۱۲ ماه می در عراق بیش از پیش «وزن جبهه مقاومت» را در جهان افزایش دهد.

مردم لبنان امیدوارند که نتایج این انتخابات به بهبود وضعیت اقتصادی این کشور کمک کند، هر چند که منتقدان حزب‌الله از هم اکنون نگران افزایش نفوذ سیاسی این گروه هستند و آن را مانع ثبات اقتصادی لبنان می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست سیاسی در لبنان؛ میشل عون اعلام خطر کرد

ماکرون: بدون فرانسه، لبنان احتمالا وارد جنگ می‌شد

هزاران شلیک در روز؛ وضعیت زرادخانه حزب‌الله لبنان چگونه است؟