Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ولنتاین و چالش‌‌های مردم افغانستان برای جشن «روز عشاق»

ولنتاین و چالش‌‌های مردم افغانستان برای جشن «روز عشاق»
Copyright ولنتاین در افغانستان عکس از محمد عاطف آرین
Copyright ولنتاین در افغانستان عکس از محمد عاطف آرین
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولنتاین در افغانستان این روزها در میان نسل جوان طرفدارانی دارد. گرچه یکی از فروشندگان گلفروشی در کابل گفته که بازار ولنتاین رونق سال‌های پیش را ندارد. با این حال در گوشه‌و کنار افغانستان از کابل گرفته تا هرات و مزار شریف جوانان روز تجلیل از عشق را گرامی می‌دارند.

آگهی

**گزارش از محمد عاطف آرین
**

روز ولنتاین در افغانستان این روزها در میان نسل جوان طرفدارانی دارد. گرچه یکی از فروشندگان گلفروشی در کابل گفته که بازار ولنتاین رونق سال‌های پیش را ندارد. با این حال در گوشه‌و کنار افغانستان از کابل گرفته تا هرات و مزار شریف جوانان روز تجلیل عشق را گرامی می‌دارند و با اهدای گل سرخ و کادو به یکدیگر این روز را جشن می‌گیرند.

خبرنگار یورونیوز در مزارشریف وضعیت ولنتاین در این شهر را این‌طور روایت می‌کند: «در حومه مزار شریف افغانستان دو دل داده‌ای که هر دو در یکی از رسانه‌های شنیداری مشغول کار اند، روز ولنتاین را مشترک تجلیل کردند. احمد صمیم جباری و نثار آرین‌فر که شهروندان مزارشریف افغانستانند، روز ولنتاین را با همسر و نامزد شان گرامی‌داشتند.»

بهانه‌ای برای شاد بودن

احمد صمیم جباری، خبرنگار در یکی از رسانه‌های شنیداری در مزارشریف افغانستان به یورونیوز می‌گوید: «خوشبخت هستم که امروز با همسرم روز ولنتاین یا روز عاشق‌ها را تجلیل می‌کنیم. این روز واقعا یک بهانه‌ است برای شادابی و طراوت بخشیدن بر روابط بین همسر و دوست یا کسانی که نامزد هستند.»

تجلیل از روز ولنتاین یا عاشق‌ها در سه سال اخیر در شهر مزارشریف افغانستان ترویج یافته است. این روز که به مناسبت خاص در میان عاشق‌ها یا دل‌باخته‌ها در سراسر جهان به صورت ویژه تجلیل می‌شود، کم کم در میان جوانان افغانستان نیز دارد جا باز می‌کند، طوری که این روز برای سنتی‌ترین خانواده‌های افغانستان نیز به یک مسئله عادی تبدیل شده است.

ولنتاین رونق سال‌های پیش را ندارد

در کابل، پایتخت افغانستان نیز رسم و رسوم ولنتاین از سوی برخی زوج‌های جوان و عشاق گرامی داشته می‌شود. با این حال پسر جوانی که در یک گلفروشی کار می‌کند مشاهداتش را اینطور روایت کرده است: «بازار خرید ولنتاین مثل سال‌های گذشته رونق ندارد. نمی‌فهمم دلیلش چیست؟»

سایه پهن سنت در مزارشریف افغانستان رفته رفته کمرنگ‌تر می‌شود، هر از گاهی شهروندان این شهر با تابوشکنی به دیگر شهروندان افغانستان نشان داده‌اند که سایه عرف و سنت هیچ‌گاه بر اندیشه آنان تاثیری نخواهد گذاشت.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بهشته خُرم می‌گوید: «تفاوت این روز در این است که ما بیشتر از روزهای قبل در مورد زندگی مشترک خود صحبت کردیم. این روز واقعا یک روز خیلی عالی بود و موجب شد ما با همدیگر بنشینیم و از عشق و دوستی سخن بگوییم. نه‌تنها عشق ما با همدیگر زیاد شد بلکه با دوستان ما نشستیم و از دوستان ما شنیدیم از سرگذشت آن‌ها شنیدیم از خاطران‌شان شنیدیم. این هم باعث شد که ما فکر کنیم به زندگی، به این‌که زندگی چقدر ارزش دارد برای انسان تا این‌که ما زندگی را به عشق سپری کنیم یا اینکه به نفرت و بدی سپری کنیم.»

مردم بیشتری با ولنتاین آشنا شده‌اند

افغانستان از جمله کشورهای سنتی و در حال توسعه است، با این وجود شماری از شهروندان این کشور کم و بیش با واژه ولنتاین آشنایی پیدا کرده‌اند و از این روز با معشوقه‌های خود به صورت پنهانی و آشکارا در این کشور تجلیل می‌کنند. این مسئله در این کشور گاه باعث می‌شود تا پلیس تعدادی از شهروندان را برای بازجویی به حوزه کلانتری برده و مورد بازپرس قرار دهد.

با آن‌که موانعی پیش روی شهروندان افغانستان برای تجلیل از روزهای ویژه قرار دارد اما بهشته خُرم به این باور است که با تجلیل از چنین روزها تغییرات در افکار عامه به وجود می‌آید. بانو خُرم می‌گوید: «این تاثیرات خیلی زیادی دارد. وقتی که ما تجلیل می‌کنیم دیگران هم به این فکر می‌کنند که چرا ما از این روز تجلیل نکنیم، چرا ما یک خاطره خوب از این روز نداشته باشیم؟».

جامعه سنتی و ولنتاین

تجلیل از روز ولنتاین در کشوری مثل افغانستان که اسم آن با جنگ و خشونت همواره پیوند خورده، پیشینه زیادی ندارد. با این حال در گذر زمان روزهای مناسبتی‌ چون ولنتاین کم کم در جامعه سنتی افغانستان جا باز می‌کند. ولنتاین تا پنج سال قبل در افغانستان توسط شهروندان این کشور تجلیل نمی‌شد و شهروندان این کشور اطلاع کافی‌ از این روز نداشتند. اما طی سه سال اخیر از ولنتاین در شهرهای چون؛ کابل، هرات و مزارشریف افغانستان همه ساله تجلیل می‌شود.

با ولنتاین از سنت‌مان نمی‌گذریم

کافه‌ای در مزار شریف افغانستان برای افرادی مزین شده که امروز را با افرادی که دوست‌شان دارند سپری می‌کنند. شیبا نظری یکی از شهروندان مزارشریف افغانستان با خواهر خود در یکی از کافه‌ها برای تجلیل از روز ولنتاین آمده است، او می‌گوید: «ما خانواده‌های زیادی داریم که به ولنتاین و این طور سنت‌ها دید منفی دارند و حتی وقتی یک زوج نامزد شده باشند هم اجازه چنین جشن‌هایی را ندارند. زندگی دو روز است و ما می‌توانیم آن را به خوشی سپری کنیم. البته ما از سنتی بودن خود نمی‌گذریم و فراموشش نمی‌کنیم اما تجلیل از روزهای خوش عشق ورزیدن خوش بودن حق هر انسان است باید همیشه خوش باشیم و از روزهای خجسته تجلیل کنیم.»

در حالی از روز ولنتاین در شهر مزارشریف افغانستان توسط شهروندان این شهر تجلیل شد که اداره امور زنان ولایت بلخ به خبرنگار یورونیوز خبر داده که در سال ۱۳۹۷، ۲۷۵ مورد را ثبت کرده که از این میان پنج مورد شامل فرار از منزل است که دو مورد آن به قصد ازدواج و سه مورد دیگر آن فرار از خشونت‌های خانوادگی بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ولنتاین؛ ثبت ازدواج در فرودگاه لاس وگاس برای زوج‌های عجول

بازگشایی «خانه عشاق پاکدامن» به مناسبت روز والنتاین

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی