عدم دعوت از ایران برای شرکت در نشست گروه اقدام مالی

Fars
Fars
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه اقدام مالی به ایران فرصت داده بود تا ماه فوریه اقدامات لازم را برای پیوستن به ساز و کار مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم انجام دهد.

آگهی

ایران به نشست گروه اقدام مالی، اف ای تی اف که از روز یکشنبه ۱۷ تا ۲۲ فوریه در پاریس، پایتخت فرانسه برگزار می‌شود دعوت نشد. 

این کارگروه پیش‌تر و در ماه اکتبر یک بار دیگر ایران را از حضور در لیست سیاه خود تعلیق کرده و تا ماه فوریه فرصت داده بود تا تهران تکلیف پیوستن به این سازمان را روشن کند.

بیشتر بخوانید:

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در این‌باره گفت: «عدم دعوت از ایران برای نشست گروه اقدام مالی طبیعی است چرا که ایران عضو شورای اف ای تی اف و نیز گروه های منطقه‌ای وابسته به آن نیست و به همین دلیل هیچ گاه برای شرکت در جلسات رسمی دوره‌ای این نهاد دعوت نشده است.»

از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول نیز به ایران توصیه کرده بود که تا قبل از ضرب‌الاجل فوریه ۲۰۱۹ گروه ویژه اقدام مالی، اقدامات لازم در خصوص ضد پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را در دستور کار خود قرار دهد.

اما با این وجود اختلاف نظرهای داخلی در ایران باعث شده تا این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی بماند و موافقان همچنان نتوانسته‌اند مخالفان را برای تصویب این لایجه قانع کنند.

این می‌تواند به معنای بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه اف ای تی اف باشد، مگر اینکه در نشست روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام نتیجه‌ای حاصل شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرط ایران برای تصویب الحاق به گروه اقدام مالی: اروپا تضمین قطعی بدهد

چانه زنی عربستان برای جلوگیری از تصویب فهرست سیاه پول‌شویی اتحادیه اروپا

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد