سفر به قلمرو برکسیت؛ مقاومت برای ماندن در «بریکستون» و «کاردیف»

سفر به قلمرو برکسیت؛ مقاومت برای ماندن در «بریکستون» و «کاردیف»
سفر به قلمرو برکسیت؛ مقاومت برای ماندن در «بریکستون» و «کاردیف»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بریکستون، محله ای در سه مایلی پارلمان بریتانیا است که ساکنانش بیشترین رای را (بیش از ۷۸ درصد) در همه پرسی برکسیت به ماندن در اتحادیه اروپا دادند.

آگهی

سفر اخیر ترزا می به بروکسل و گفتگوهای وی با رهبران اتحادیه اروپا برای حل موارد اختلاف با نمایندگان پارلمان بریتانیا نتیجه محسوسی به همراه نداشت. از سوی دیگر دونالد توسک، رییس شورای اروپا که همانند دیگر مقامات بروکسل مذاکره برای رسیدن به یک توافق جدید را غیر محتمل می داند به تازگی گفته است که طراحان برکسیتِ بدون برنامه جایگاهی جز جهنم نخواهند داشت.

این در حالیست که گردش عقربه های ساعت بیش از هر زمان دیگر نزدیک بودن موعد اجرای برکسیت در بیست و نهم مارس را یادآوری می کند. در این گزاش لازم دیدیم به میان مردم بریتانیا برویم تا نظر آنها را در باره آشفتگی سیاسی موجود در این منطقه جویا شویم.

الکساندر اسمیت، خبرنگار ان بی سی برای تهیه این گزارش سفری زمینی را به قلمروی برکسیت انجام داده است.

بیشتر بخوانید:

قسمت اول: لمبت Lambeth (ناحیه ای در جنوب لندن که اغلب ساکنانش در همه پرسی برکسیت به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند.)

خبرنگار ان بی سی برای شروع این سفر به سراغ یک راننده تاکسی می رود: «ممکن است ما را به بریکستون ببرید؟»

نخستین توقفگاه بریکستون، محله ای در سه مایلی پارلمان بریتانیا است که ساکنانش بیشترین رای را (بیش از ۷۸ درصد) در همه پرسی برکسیت به ماندن در اتحادیه اروپا دادند. اما ابتدا باید افرادی را پیدا کرد که واقعا تمایل داشته باشند تا در باره برکسیت صحبت کنند.

کین یکی از آنهاست که می گوید: «تصورم این بود که آنها راه حلی برای آینده بهتر بریتانیا پیدا می کنند.»

کین، یک شهروند بریکستون در حال گفتگو با خبرنگار ان بی سی

الکس (خبرنگار ان بی سی): « تو برای هر آنچه در ماه های آینده اتفاق خواهد افتاد، نگرانی؟»

کین: «بله، نگرانم....»

الکس: «نگران اینکه چگونه توافقی حاصل خواهد شد؟»

کین: «نگرانم...نگرانم.»

اینجا هنوز برخی امید دارند که برکسیت از مسیر خود بازگردد. سیمون سندبرگ، کارشناس رشته مدیریت به جمع ما اضافه می شود.

سیمون می گوید: «دو سرنوشت در انتظار ماست، یا فاجعه اقتصادی که ناشی از برکسیت بدون توافق خواهد بود یا فاجعه سیاسی که با محقق نشدن انتظار اکثریت حاصل خواهد شد. ما دچار دسته بندی های عمیق شده ایم و آنها مدتی است که سخت گیر تر شده اند، آنها بدون توجه به اینکه ما به کجا می رویم بر شدت مواضع خود افزوده اند.»

لمبت حبابی است که دست نخورده باقی مانده است. برای پی بردن به ابعاد بزرگتر ماجرا لندن را ترک می کنیم و با قطار به سمت غرب راه می افتیم.

قسمت دوم: کاردیف Cardiff

به کاردیف، می رسیم. یکی از معدود مناطق ولز که در همه پرسی به باقی ماندن در اتحادیه رای داد. بر اساس گزارش کمیسیون انتخاباتی بریتانیا حدود ۶۰ درصد از اهالی این شهر به ماندن در اتحادیه اروپا تمایل دارند.

این در حالیست که اغلب ساکنان ولز، کشوری که از آن به عنوان یکی از فقیرترین بخش های بریتانیا نام می برند، برغم دریافت میلیون ها یورو کمک مالی کشورشان از اتحادیه اروپا، موافق خروج از اتحادیه بوده اند.

الکس، خبرنگار ان بی سی در یک بار با داو که یک کارگر ساختمانی است به گفتگو می نشیند تا از او بپرسد چرا اهالی ولز به ترک اتحادیه اروپا رای دادند.

داو جنکینسون: «وقتی شما عموم مردم را به شرکت در چنین رای گیری دعوت می کنید در واقع به نظر می آید که دارید می پرسید آیا خواهان تغییر هستید و یا خیر؟ فکر می کنم که پاسخ مشخص است؛ اغلب ساکنان کشور خواهان ایجاد تغییرات هستند.»

آگهی

داو سپس درباره مسئولان اجرایی می گوید: «اما سیاستمداران! فکر نمی کنم که آنها به شخصه مساعدتی در این ماجرا کرده باشند ...هر دو طرف، موافقان و مخالفان باقی ماندن در اتحادیه اروپا، اساسا در معرض دروغ گفتن قرار گرفتند.»

داو جنکینسون، شهروند کاردیف نظر خود را در باره برکسیت با خبرنگار ان بی سی در میان می گذارد

این شهروند ولزی که در کاردیف سکونت دارد در ادامه می گوید: « این مسئله تنوع و گستردگی فراوانی دارد، در باره لندن و ادینبرا هم همینطور است. می توانید به نمودار جغرافیایی مناطقی که به برکسیت بله یا خیر گفتند نگاه کنید...ببینید کدام مناطق وضعیت بهتری دارد. مسئله به همین سادگی است.»

او همچنین تاکید می کند: «زمان زیادی باقی نمانده در حالی که آنها بایست به همه چیز با یک رای حداکثری خاتمه دهند، دیگر مهم نیست که هر کس چه کاری می کند.»

داو جنکینسون در پایان نگرانی خود را از برکسیت اینگونه مطرح می کند: «اگر اتحادیه را ترک کنیم و مرزها بسته شوند این مرا بسیار ناراحت می کند...چنین ایده ای ابلهانه است. روند یکپارچگی ما به قدری پیش رفته که به سختی می توان مسیر آنرا تغییر داد. اما اگر آنها قانونی در این زمینه وضع کرده اند دیگر اجرایش اجتناب ناپذیر خواهد بود.»

خبرنگار شبه ان بی سی گزارش خود را اینگونه به پایان می برد: «بخش نخست سفر ما همینجا به پایان می رسد. ما در این قسمت به لمبث و کاردیف رفتیم تا با دیدگاه ساکنان این مناطق در باره برکسیت آشنا شویم. فکر می کنم مهمترین نکته این است که بدانیم اغلب مردم تا چه حد دغدغه این موضوع را دارند. همیشه گفته شده که مردم بریتانیا در باره برکسیت دچار چند دستگی شده اند و اینکه گروهی برای این مسئله از گروه دیگر متنفر است. من امروز واقعا این را ندیدم. برای بررسی صحت این موضوع باید تا فردا، زمان سفر به دیگر قلمروهای برکسیت صبر کنیم.»

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکره‌کننده اروپایی برکسیت: بریتانیا کاری به مناسبات اتحادیه و ایرلند نداشته باشد

رئیس شورای اروپا: جایگاه اختصاصی هواداران برکسیت در جهنم است

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش