دانستنی‌ها؛ گرمایش زمین و جهانی که آب می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دانستنی‌ها؛ گرمایش زمین و جهانی که آب می‌شود

یخ تاق‌ به لایه‌های ضخیم یخ گفته می‌شود که بر روی اقیانوس‌ها شناورند. آنها امتداد یخ‌سارهایی هستن که بر روی خاک وجود دارند.

اغلب یخ‌تاق‌ها در سواحل جنوبگان، گرینلند، کانادا و بخش‌هایی از روسیه وجود دارند. این کوه‌های یخی غوطه ور در آب زمانی تشکیل می‌شوند که فلات یخی به دریا می‌رسد. اگر آب اقیانوس به اندازه کافی سرد بشاد، فلات یخی ذوب نمی‌شود و حتی در طول زمان می‌توانند بزرگتر شود. اما با افزایش دما مساحت یخ‌تاق‌ها کمتر می‌شود.

تا کنون همواره تعادل بین یخ‌سارها و یخ‌تاق‌ها حفظ شده بود اما در دوران کنونی این تعادل در حال نابودی است و یخ‌تاق‌ها با سرعت حیرت‌آوری در حال ذوب شدن هستند. دلیل این اتفاق افزایش گرمای هوا و بالا رفتن دمای آب اقیانوس‌هاست.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هوای گرم سطح فلات یخ را آب می‌کند و این اتفاق منجر به تشکیل حوضچه‌های آب بر روی یخ‌ می‌شود. آب پس از نفوذ به داخل یخ، آرام آرام در آن شکاف ایجاد می‌کند. این شکاف باعث می‌شود تا یخ‌‌تاقهای عظیم شکسته شوند و یخچال‌های کوچکتر تشکیل بشود.

نتیجه اینکه سرعت ذوب شدن یخ‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند و سطح آب دریا بالاتر می‌رود. گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی بزرگ‌ترین بحرانی است که امروزه بشر را تهدید می‌کند.

**بیشتر بخوانید: **