ترکیه: به دموکراسی و آزادی باور داریم و پیگیر پروندۀ خاشقجی هستیم

ترکیه: به دموکراسی و آزادی باور داریم و پیگیر پروندۀ خاشقجی هستیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنوز رازهای بسیاری از جمله جزئیات آنچه در روز حادثه در کنسولگری عربستان روی داده و محل پنهان کردن بقایای جسد جمال خاشقجی سر به مهر باقی مانده است.

آگهی

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات ترکیه و از دستیاران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور روز جمعه در واکنش به گزارش اخیر سازمان ملل دربارۀ پروندۀ قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کرد که «فقدان کامل شفافیت» از سوی عربستان سعودی در این پرونده، عمیقا مایه نگرانی است و به اعتبار ریاض آسیب می‌رساند.

جمال خاشقجی، از اعضای دربار سعودی‌ که بعدها به یکی از منتقدان برجستۀ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تبدیل شد، روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید؛ قتلی که واکنش گستردۀ بین‌المللی را در پی داشت.

مقامات این پادشاهی پس از چند اظهارنظر متناقض دربارۀ سرنوشت آقای خاشقجی، سرانجام قتل او را تایید کردند.

بنا بر اعلام آقای آلتون مجموعه‌ای از «انکارهای نادرست» از سوی مقامات سعودی، تردیدهای بسیاری را در این پرونده بوجود آورده است.

او افزود که در چهارماه گذشته مقامات عربستان کمترین همکاری را با همتایان ترک خود و با جامعه بین‌الملل داشته‌اند. آقای آلوتن تاکید کرد که ریاض باید قاتلان جمال خاشقجی را به ترکیه یعنی محل وقوع جرم تحویل دهد. سعودی‌ها حاضر به عملی کردن این درخواست نیستند و می‌گویند خود برای مجازات عاملان این جنایت اقدام می‌کنند.

سازمان ملل متحد در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد، مرگ جمال خاشقجی توسط عاملان عربستان سعودی را تایید کرد و از مدارکی نام برد که از مرگ «برنامه‌ریزی شده» و «وحشیانه» این روزنامه‌نگار توسط مقامات سعودی پرده برمی‌داشت.

این گزارش همچنین از تلاش مقامات سعودی برای تضعیف و به تاخیر انداختن تحقیقات ترکیه در این پرونده انتقاد کرد.

با وجود تلاش ترکیه و همکاری این کشور در تحقیقات مشترک با مقامات عربستان سعودی، هنوز رازهای بسیاری از جمله جزئیات آنچه در روز حادثه در کنسولگری عربستان روی داده و محل پنهان کردن بقایای جسد جمال خاشقجی سر به مهر باقی مانده است و دسترسی ماموران ترکیه به بسیاری از مکان‌های متعلق به عربستان در این کشور ممکن نشده است.

آقای آلتون تاکید کرد که ترکیه در این پرونده خود را متعهد به همکاری با تیم تحقیق سازمان ملل می‌داند و به این همکاری‌ها ادامه خواهد داد. او گفت: «جهان نظاره‌گر ماست. ترکیه در کنار تمام کشورهایی که به دموکراسی و آزادی باور دارند، به دنبال تحقق عدالت و حقیقت خواهد بود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامزد جمال خاشقجی برای دیدار با دونالد ترامپ اعلام آمادگی کرد

ویدئو: سوزاندن کاغذ در داخل کنسولگری عربستان در استانبول

در جلسه شورای امنیت برای پذیرش فلسطین در سازمان ملل چه گذشت؟ وتوی آمریکا در مقابل ۱۲ رای مثبت