پلیس بین‌ الملل نسبت به تهدید مستمر داعش هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پلیس بین‌ الملل نسبت به تهدید مستمر داعش هشدار داد
کپی رایت  Alibaba2k16

یورگن استوک، دبیرکل پلیس بین‌ الملل نسبت به تهدید مستمر گروه داعش هشدار داد.

دبیرکل پلیس بین‌الملل در مصاحبه‌ای اختصاصی به شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی گفت: « خطرات ناشی از این گروه تروریستی هنوز وجود دارد. این تهدیدها جهانی هستند.»

این سخنان در حالی از سوی پلیس بین‌الملل بیان می‌شود که تنها چند هفته پیش، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکایی اعلام کرد که با شکست داعش در سوریه، نیروهای آمریکا از این کشور خارج خواهند شد.

تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خروج نیروهای ارتش این کشور از خاک سوریه با انتقادهای داخلی و خارجی زیادی همراه شد از جمله کشورهایی که در ائتلاف بین‌المللی در کنار ایالات متحده علیه داعش در حال جنگ بودند. برخی از مقامات این کشورها معتقدند خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه، خلا قدرتی ایجاد خواهد کرد که به راحتی می‌تواند با نیروهای نزدیک به داعش پُر شود.

بیشتر بخوانید:

به گفته دبیرکل پلیس بین‌الملل بسیاری از پیکارجویان خارجی که برای پیوستن به داعش به عراق و سوریه رفته بودند، حال با تجربه جنگ بازخواهند گشت و «به طور قطع این افراد علاوه بر تجربه‌های وحشتناک جنگ، توانایی‌های زیادی همچون ساختن بمب و غیره را کسب کرده‌اند. فراموش نکنید، این پیکارجویان از ۱۰۰ کشور مختلف در دنیا به عراق و سوریه رفتند. با این‌که نیروهای داعش قلمروی خود را از دست داده‌اند اما به شبکه‌ای از تروریست‌های جهانی پیوسته‌اند.»

آقای استوک با اشاره به فعالیت‌های پلیس بین‌الملل به منظور زیر نظر گرفتن این پیکارجویان گفت: «ما بانک اطلاعاتی از پیکارجویان تروریست در دست داریم. در سال ۲۰۱۲ این بانک داده‌ها با اطلاعات ۱۳ نفر تروریست آغاز به کار کرد. اکنون اطلاعات بیش از ۵۰ هزار پیکارجو در این بانک اطلاعاتی موجود است که در سراسر جهان پراکنده شده‌اند.»

قرار است هفته آینده، پنتاگون گزارشی را در این زمینه منتشر کند. طبق اطلاعات اولیه این گزارش، اگر نظارت و فشار بر این گروه‌ها ادامه نیابد، آنها می‌توانند ظرف شش تا دوازده ماه صاحب قلمرو شوند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید