Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

درخواست واشنگتن از ارتش ونزوئلا: به صف مخالفان بپیوندید

عکس از رویترز
عکس از رویترز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن از ارتش ونزوئلا خواسته تا به خوان گوایدو رهبر مخالفان این کشور بپیوندند. تقاضای کاخ سفید از نیروهای نظامی در شرایطی مطرح شده که امروز یکشنبه ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی به نیکلاس مادورو برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور پایان می‌یابد.

آگهی

واشنگتن از نیروهای ارتش ونزوئلا خواسته تا به خوان گوایدو رهبر مخالفان این کشور بپیوندند. تقاضای کاخ سفید از نیروهای نظامی در شرایطی مطرح شده که امروز یکشنبه ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی به نیکلاس مادورو برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور پایان می‌یابد. با این حال رئیس‌جمهوری ونزوئلا نه تنها وقعی به این خواسته اروپایی ننهاده که به جای آن درخواست کرده تا انتخابات پارلمانی ونزوئلا پیش از موعد برگزار شود. انتخابات پارلمانی آینده ونزوئلا قاعدتا باید در سال ۲۰۲۰ برگزار شود. در میان نظامیان نیز به جز یک فرمانده ارتش تا کنون خبری از پیوستن دیگر افراد به صف مخالفان اعلام نشده است.

خوان گوایدو در حال حاضر رئیس پارلمان این کشور است و برگزاری انتخابات پیش از موعد به نوعی تلاش برای برکناری او از این مقام خواهد بود. گوایدوی ۳۵ ساله انتخاب نیکلاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری را باطل می‌داند و مدعی است که رقیبش با تقلب به این جایگاه رسیده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

پایان ضرب‌الاجل اروپایی‌ها

آلمان، فرانسه، اسپانیا، بریتانیا، پرتغال، هلند و بلژیک به دنبال بحران اخیر در ونزوئلا به مادوروهشت روز فرصت داده بودند تا انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را برگزار کند. در صورت رد درخواست این کشورها آنها گزینه برسمیت شناختن خوان گوایدو بعنوان رئیس جمهور موقت را بطور جدی بررسی خواهند کرد.

امروز یکشنبه است و تا به اینجای کار مادورو به دو خواسته اروپایی‌ها روی خوشی نشان نداده و ضمن رد ضرب الاجل اروپایی ها این خواسته آنها را گستاخی و بی‌پروایی دانسته بود. رئیس جمهور ونزوئلا تصریح کرده بود که هیچکس حق ندارد برای کاراکاس ضرب الاجل تعیین کند و کشورش را کاملا مستقل و بی نیاز از اروپا توصیف کرده بود.

روز شنبه همزمان با تجمع مخالفان نیکلاس مادورو، موافقان او نیز در کاراکاس گرد هم آمدند. آنها به مناسبت ۲۰ سالگی انقلاب ونزوئلا با لباس‌های قرمز در خیابان بولیوار در مرکز شهر اجتماع کرده و به رقص و پایکوبی پرداختند.

تنها یک ژنرال به مخالفان پیوست

واشنگتن و خوان گوایدو تا به اینجای کار چند بار از نیروهای نظامی ونزوئلا خواسته‌اند تا به صف مخالفان دولت نیکلاس مادورو بپیوندند. تا کنون ژنرال فرانسیسکو یانز، فرمانده عالی‌رتبه نیروی هوایی ارتش ونزوئلا با اعلام سرپیچی از دستورات مادورو گفته که به صف هواداران خوان گوایدو خواهد پیوست. ارتش ونزوئلا در واکنش به تصمیم این فرمانده ارشد، او را «خائن» خواند. پیام ویدوئویی ژنرال فرانسیسکو در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شده است. از اول ژانویه تا کنون دست‌کم ۳۵ نفر جان خود را در اعتراض‌ها در ونزوئلا از دست داده‌اند.

مهاجرت ۳ میلیون ونزوئلایی

ونزوئلا از جمله کشورهای عضو در اوپک درآمدهای نفتی قابل توجهی دارد با این حال سوء مدیریت اقتصادی و فساد در این کشور موجب شده تا وضعیت معیشت مردم در سال‌های گذشته به وضعیت نگران کننده‌ای برسد. سه میلیون ونزوئلایی از این کشور مهاجرت کرده‌اند و مخالفت‌ها با سیاست‌های کنونی دولت مادورو کماکان در شهرهای مختلف ادامه دارد. این در حالی است که آمریکا و اروپا نیز وضع تازه تحریم‌ها علیه ونزوئلا را در دستور کار قرار داده‌اند. روسیه و چین اما در صف متحدان سیاسی مادورو قرار می‌گیرند و به حمایت از دولت او پایبند اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ به ارتش ونزوئلا: اگر به گوایدو نپیوندید همه چیز را از دست می‌دهید

پارلمان اروپا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به‌ رسمیت شناخت

خوان گوآیدو کیست؟ مخالفان حکومت مادورو در ونزوئلا چه کشورهایی هستند؟