Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پاپ در آستانه سفر تاریخی به امارات: آتش‌بس یمن را رعایت کنید

پاپ در آستانه سفر تاریخی به امارات: آتش‌بس یمن را رعایت کنید
پاپ در آستانه سفر تاریخی به امارات: آتش‌بس یمن را رعایت کنید Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ فرانسیس ساعتی پیش از عزیمت به ابوظبی در واتیکان گفت: «من با نگرانی بسیار ناظر بحران انسانی در یمن هستم. مردم از جنگ طولانی در این کشور خسته‌اند و کودکان زیادی از گرسنگی رنج می‌برند.»

آگهی

رهبر مسیحیان کاتولیک جهان خواستار رعایت پیمان‌های صلح در یمن شد.

پاپ فرانسیس که روز یکشنبه ۱۴ بهمن در حالی که برای دیداری تاریخی از کشورهای حوزه خلیج فارس عازم امارات عربی متحده می‌شد، خواستار آن شد که شرایط برای عمل به توافق‌ آتش‌بس در حدیده «فورا» مهیا شود.

پاپ فرانسیس ساعتی پیش از عزیمت به ابوظبی در واتیکان گفت: «من با نگرانی بسیار ناظر بحران انسانی در یمن هستم. مردم از جنگ طولانی در این کشور خسته‌اند و کودکان زیادی از گرسنگی رنج می‌برند [...] داد این کودکان و پدر و مادرشان در برابر خداوند بلند شده است.»

پاپ پیش از ترک فرودگاه رم همچنین در توییتر نوشت:‌«من در آستانه عزیمت به امارات متحده عربی هستم. همچون برادری به این کشور سفر می‌کنم تا با هم صفحه‌ای از گفتگو بنویسیم و با هم رهسپار جاده صلح شویم. برایم دعا کنید!»

این نخستین سفر عالی‌ترین مقام مسیحی جهان از کشورهای شبه‌جزیره عربستان، زادگاه دین اسلام خواهد بود. هدف از سفر سه روزه پاپ فرانسیس به امارات و عربستان، «گفتگوی ادیان» ذکر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های دولت امارات خود را برای پذیرایی مجللی از پاپ آماده کرده‌اند. بسیاری از مسیحیان کاتولیک در امارات و دیگر کشورهای منطقه نیز از بامداد یکشنبه خود را به کلیسای جامع سنت ژوزف ابوظبی رسانده‌اند تا بار هبر دینی خود دیدار کنند.

آخرین وضعیت بندر حدیده

برای آغاز ارسال کمک‌های انسانی به یمن نیاز اساسی به رعایت آتش‌بس در بندر حدیده وجود دارد.

با وجود پایان مهلت تعیین شده برای تخلیه نیروهای درگیر، ناظران آتش‌بس می‌گویند که هنوز هیچ‌کدام از مفاد پیمان صلح یمن بطور کامل اجرا نشده و به ویژه بر سر این که چه کسی باید مسئولیت ادارۀ بندر حدیده را پس از تخلیه نیروها برعهده داشته باشد، توافقی حاصل نشده است.

بیشتر بخوانید:

هر دو طرف درگیری بر این موضوع اصرار دارند که اداره بندر حدیده باید به نهادی تحت کنترل آنها واگذار شود. بر این اساس، طرفداران دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن می‌خواهند که اداره بندر به مقاماتی واگذار شود که پیش از تصرف آن توسط حوثی‌ها در سال ۲۰۱۴ میلادی ادارۀ آن را برعهده داشتند. در مقابل نظامیان حوثی می‌گویند که اداره کنندگان کنونی این بندر یعنی متحدان حوثی‌ها، باید بتوانند به اداره فعالیت‌های بندر ادامه دهند.

هم‌اکنون با وجود برگزاری مذاکرات صلح در استکهلم سوئد میان شورشیان گروه شیعه حوثی و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی و نیز به‌ رغم کاهش درگیری‌ها در بندر حدیده، جنگ داخلی در دیگر جبهه‌های یمن ادامه دارد.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان و با مشارکت چند کشور دیگر از جمله امارات متحده عربی از یک سو و حوثی‌های مورد حمایت ایران از سوی دیگر درگیر جنگی ویرانگر در یمن هستند و توافق‌های شکننده آتش‌بس هنوز این جنگ را به نقطه پایانی نرسانده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و امارات برای اولین بار بعد از ده سال تشکیل جلسه می‌دهد

تلاش برای از سرگیری همه پروازها در فرودگاه دوبی؛ چرا امارات برای بارندگی‌های شدید آماده نبود؟