ویدیویی از کشف بیش از ۴۰ مومیایی در مصر

عکس رویترز
عکس رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقام‌های مصری گفته اند که احتمال می‌رود مومیایی‌های کشف شده متعلق به یک خانواده ثروتمند باشند که احتمالا در بازه زمانی۳۲۳ تا ۳۰ قبل از میلاد مسیح در محدوده جنوب قاهره امروزی زندگی می‌کرده اند.

آگهی

دولت مصر از کشف بیش از ۴۰ پیکره مومیایی شده خبر داده و آنها را برای خبرنگاران و دیپلمات‌هایی از سراسر جهان به نمایش گذاشته است. برخی از مومیایی‌های کشف شده در کتان پیچیده شده بودند و برخی دیگر نیز داخل تابوت‌های سنگی و چوبی قرار گرفته بودند. مقام‌های مصری گفته اند که احتمال می‌رود مومیایی‌های کشف شده متعلق به یک خانواده ثروتمند باشند که احتمالا در بازه زمانی۳۲۳ تا ۳۰ قبل از میلاد مسیح در محدوده جنوب قاهره امروزی زندگی می‌کرده اند.

خالد اِل اِنانی، وزیر میراث فرهنگی مصر تصریح کرده که مومیایی‌های کشف شده شامل پیکره‌هایی از زنان و مردان و بچه‌ها است که احتمالا همگی افراد یک خانواده ثروتمند بوده اند. چندین مومیایی از حیوانات هم در این آرامگاه کشف شده است.

نردبانی به سوی ۴۰ مومیایی

این وزارتخانه با تاکید بر اینکه تمامی مومیایی‌های کشف شده در شرایط خوبی قرار دارند، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بعضی از آنها در داخل سنگ یا تابوت‌های چوبی به خاک سپرده شده اند، در حالی که برخی دیگر در ماسه یا داخل طبقه‌های مقبره دفن شده اند.»

یک گروه تحقیقاتی متشکل از وزارت میراث فرهنگی مصر و دانشگاه مینیا فوریه گذشته متوجه یک سایت تدفین در بخش مرکزی مصر شده‌اند. آنها یک آرامگاه سنگی حکاکی شده یافته‌اند که از یک راهرو با پله‌های شیب دار به تالاری مستطیلی شده ختم می‌شد که در آن مومیایی‌ها قرار گرفته بودند. در مراحل بعدی جستجو نیز تالارهای دیگری که مومیایی‌ها در آن دفن شده بودند و یک تابوت سنگی بزرگ کشف شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چندین مورد کشف تاریخی در ماه‌های اخیر در مصر انجام شده است. در ماه نوامبر مقام‌های مصری از کشف پیکر مومیایی شده زن سه هزار ساله خبر دادند. چند روز پس از آن نیز خبر آمد که ۸ مومیایی از دوره بطلمیوس در یک تابوت آهکی کشف شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا مجسمه ابوالهول حاصل دست طبیعت است؟

کشف طوماری از طلسم‌های «کتاب مردگان» متعلق به ۳۵۰۰ سال پیش در مصر

تصادف زنجیره‌ای در مصر دست‌کم ۳۵ کشته برجای گذاشت