Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهور جدید کنگو در مراسم تحلیف: زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند

فلیکس تشیسکدی، رئیس جمهور کنگو در مراسم تحلیف: زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند
فلیکس تشیسکدی، رئیس جمهور کنگو در مراسم تحلیف: زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تشیسکدی در جریان سخنرانی به دلیل هیجان، گرمای زیاد و نیز سنگینی جلیقه ضد گلوله‌ای که به تن داشت، حالش بد شد و برای دقایقی از هوش رفت.

آگهی

فلیکس تشیسکدی، مخالف دولت پیشین جمهوری دموکراتیک کنگو رسما به عنوان پنجمین رئیس جمهوری این کشور سوگند یاد کرد.

رئیس جمهوری ۵۵ ساله کنگو روز پنج‌شنبه ۴ بهمن در مراسم تحلیف خود در پایتخت، کینشاسا وعده داد که آرامش و آشتی را مجددا در کشور برقرار کرده و تمامی زندانیان سیاسی را آزاد کند. او در این زمینه گفت: «وزیر دادگستری مأمور سرشماری تمام زندانیان سیاسی و زندانیان اندیشه در سرتاسر کشور خواهد شد تا بعد از آن بتوانیم برای آزادی آنها اقدام کنیم.»

شمار زیادی از طرفداران حزب متبوع تشیسکدی یعنی «اتحاد برای دموکراسی و پیشرفت اجتماعی» در محل مراسم سوگند در «کاخ ملت» کینشاسا اجتماع کرده و شعار می‌دادند: «فلیکس فراموش نکن، بابا می‌گفت اول مردم». اشاره آنها به در واقع به پدر رئیس جمهوری جدید کنگو یعنی اتین تشیسکدی بود. پدر تشیسکدی از رهبران اپوزیسیون کنگو بود که یک سال پیش درگذشت.

خبرنامه یورونیوز را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید

تشیسکدی در جریان سخنرانی به دلیل هیجان، گرمای زیاد و نیز سنگینی جلیقه ضد گلوله‌ای که به تن داشت، حالش بد شد و برای دقایقی از هوش رفت.

ژوزف کابیلا، رئیس جمهوری پیشین کنگو در مراسم تحلیف جانشین خود شرکت داشت، اما مخالف دیگر او یعنی مارتن فیولو که نتیجه انتخابات را نپذیرفته، از شرکت در این مراسم سر باز زد. تنها رئیس جمهوری خارجی حاضر در این مراسم اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا بود، اما سایر کشورهای آفریقایی نیز در سطوح پایین‌تر نمایندگانی به این مراسم فرستاده بودند. سفرای آمریکا و کشورهای اروپایی نیز به نمایندگی از کشورهای متبوع خود در محل مراسم تحلیف حضور یافته بودند.

اتحادیه آفریقا و اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند که آماده همکاری با رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو هستند.

بیشتر بخوانید:

دادگاه قانون اساسی کنگو روز شنبه گذشته نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را تأیید و فلیکس تشیسکدی را به عنوان رئیس جمهوری جدید کنگو معرفی کرده بود. تشیسکدی در عین حال مجبور است همچنان با حزب متبوع رئیس جمهوری پیشین همکاری کند، زیرا حزب کابیلا همچنان اکثریت کرسی‌های مجلس این کشور را در اختیار دارد. همچنین بر اساس قانون او مجبور است نخست‌وزیر خود را از همین حزب رقیب انتخاب کند. نام نخست‌وزیر جدید آقای تشیسکدی قرار است تا روز دوشنبه آینده اعلام شود.

رویترز
درگیری هواداران فیولو با نیروهای پلیس کنگورویترز

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو حزب رقیب رؤسای جمهوری فعلی و پیشین توافقی امضا کرده‌اند که بر اساس آن ترکیب دولت آتی کنگو متشکل از وزرایی از هر دو حزب باشد. مارتن فیولو رئیس جمهوری جدید و کابیلا را متهم کرده است که با توافق هم توانسته‌اند آرا انتخابات را بخرند، اما دادگاه قانون اساسی شکایت او را رد کرده است.

از زمان استقلال کنگو در ۱۹۶۰، این نخستین بار است که قدرت اجرایی در این کشور آفریقایی به شکلی مسالمت‌آمیز و از طریق رأی‌گیری بدون حادثه مهم انجام می‌شود. کنگو دو بار یعنی در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۹۷ دستخوش تغییر دولت با توسل به زور بوده است که در هر دو مورد نیز حاکمان وقت کشور کشته شدند. پاتریس لومومبا و لوران دزیره کابیلا دو رهبر وقت کنگو به ترتیب در سال‌های ۱۹۶۱ و ۲۰۰۱ کشته شدند. این کشور بزرگ آفریقایی در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۳ نیز صحنه جنگ خونین داخلی به ویژه در مناطق شرقی بود.

جمهوری دموکراتیک کنگو با حدود ۸۰ میلیون نفر جمعیت و با داشتن منابع غنی معدنی در عین حال نظام توزیع ثروت سالمی ندارد، به نحوی که بیش از دو سوم مردم این کشور با درآمد میانگین روزی دو دلار زندگی می‌کنند. این کشور بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده کبالت در جهان است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری دموکراتیک کنگو نماینده اتحادیه اروپا را اخراج می‌کند

قحطی و مرگ در جمهوری دموکراتیک کنگو؛ فاجعه‌ای بزرگتر از سوریه؟

اتین چیسه کدی، رهبر اپوزیسیون جمهوری دمکراتیک کنگو درگذشت