Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جمهوری دموکراتیک کنگو نماینده اتحادیه اروپا را اخراج می‌کند

Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امکان تعیین جانشین برای ژوزف کابیلا را فراهم خواهد کرد. کابیلا از سال ۲۰۰۱ تاکنون رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو است.

آگهی

جمهوری دموکراتیک کنگو پیش از برگزاری انتخابات عمومی به سفیر اتحادیه اروپا ۴۸ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کند.

وزارت خارجه جمهوری دموکراتیک کنگو اعلام کرد اخراج بارت اوری، سفیر اتحادیه اروپا در پاسخ به تجدید دور جدید تحریم‌های این نهاد علیه مقام‌های سیاسی این کشور انجام می‌شود.

اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در کنگو، چند مقام‌ این کشور از جمله کاندیدای ائتلاف حاکم را تحریم کرده است. قرار است انتخابات ریاست جمهوری، پارلمان و شوراهای محلی روز سی دسامبر برگزار شود.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امکان تعیین جانشین برای ژوزف کابیلا را فراهم خواهد کرد. کابیلا از سال ۲۰۰۱ تاکنون رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو است.

وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک کنگو شامگاه پنجشنبه و بعد از دیدار با سفرای خارجی در کینشاسا این تصمیم را اعلام کرد.

اتحادیه اروپا تجدید تحریم‌های مقام‌های دولتی کنگو را دو سال پس از وضع دور نخست تحریم‌ها و درست سه روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مخالفان خواهان برگزاری به موقع انتخابات هستند

مقام‌های دولتی برگزاری انتخابات در سه شهر را تا ماه مارس به تعویق انداخته‌اند. دلیل آنها این بوده که این شهرها با چالش‌های امنیتی و رواج ویروس ابولا دست به گریبانند. همین مساله نارضایتی گسترده مخالفان را برانگیخته و بسیاری از مناطق این کشور فقیر آفریقایی در روزهای گذشته صحنه تظاهرات خشونت آمیز بوده است.

با به تعویق افتادن انتخابات رای بیش از یک میلیون نفر از شهروندان به حساب نخواهد آمد.

معترضان با آتش زدن لاستیک ماشین و تجمع مخالف حذف رای سه شهر از لیست انتخابات هستند. مخالفان حزب حاکم عمدتا طرفدار مارتین فایولو هستند و از مردم کنگو خواسته‌اند با اعتصاب سراسری اعتراض‌شان به خروج نام سه شهر از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را مطرح کنند.

برگزاری انتخابات در بنی، بوتمبو در شرق و یومبی در غرب کنگو به تعویق افتاده است. بر اساس آمار رواج ویروس ابولا در ماه‌های گذشته در بنی و بوتمبو و دیگر روستاهای اطراف آن تا کنون مرگ ۳۵۰ نفر را به دنبال داشته است.

مقام‌های درمانی در جمهوری دموکراتیک کنگو می‌گویند رواج ویروس ابولا مانع برگزاری انتخابات نخواهد بود و در عین حال بسیاری از ساکنان این مناطق نیز بر این باورند که طرح موضوع بیماری ابولا بهانه‌ای است برای در نظر نگرفتن رای آنها در انتخابات پیش‌رو.

اما عدم رای‌گیری در یومبی در غرب کنگو دلیل دیگری دارد. مقام‌های کنگو اعلام کرده‌اند خشونت قومی در این منطقه در هفته گذشته مرگ ۱۰۰ نفر را به دنبال داشته و شرایط برای رای‌گیری در این شهر آماده نیست.

کش و قوس برگزاری یک انتخابات

ژوزف کابیلا به موجب قانون اساسی نمی‌تواند در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. طبق قوانین، دوره دوم و نهایی رئیس‌جمهور کابیلا در روز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶ به پایان رسید. انتخابات عمومی در ابتدا برای ۲۷ نوامبر ۲۰۱۶ برنامه‌ریزی شده‌ بود اما او با وعده برگزاری انتخابات تا پایان سال ۲۰۱۷ برگزاری آن را به تعویق انداخت. او باز هم بنا داشت انتخابات را به تعویق بیندازد که بعد از فشارهای داخلی و بین‌المللی، در نهایت زمان انتخابات برای ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهور جدید کنگو در مراسم تحلیف: زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند

گسترش اعتراضات به ژوزف کابیلا در جمهوری دموکراتیک کنگو

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟