کشمکش سیاسی در ونزوئلا؛ آمریکا به دنبال قطع درآمد نفتی دولت مادورو است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کشمکش سیاسی در ونزوئلا؛ آمریکا به دنبال قطع درآمد نفتی دولت مادورو است
کپی رایت  عکس از رویترز

آمریکا به دنبال قطع درآمد نفتی دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و اختصاص آن به خوان گوآیدو، رهبر مخالفان دولت است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه در حالی این خبر را اعلام کرد که به نظر می رسد واشنگتن در نظر دارد فراتر از ابزارهای دیپلماتیک مرسوم از خوان گوآیدو حمایت کند.

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت. رهبر مخالفان دولت ونزوئلا ساعاتی پیش از آن در میان هوادارانش خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرده بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

جلوگیری از دسترسی به درآمد حاصل از فروش نفت ونزوئلا می تواند اداره امور این کشور را برای دولت نیکلاس مادورو بیش از پیش دشوار کند.

یک سازمان غیردولتی در ونزوئلا روز پنجشنبه اعلام کرد که طی چهار روز ناآرامی در این کشور تاکنون ۲۶ تن کشته شده اند. بنا به همین گزارش هفت نفر از کشته شدگان در کاراکاس، پایتخت جان باختند.

از سوی دیگر واتیکان همزمان با ادامه کشمکش سیاسی در ونزوئلا اعلام کرد که پاپ فرانسیس از نزدیک اوضاع این کشور آمریکای جنوبی را دنبال می کند.

رهبر کاتولیکهای جهان روز گذشته برای سفری شش روزه وارد پاناما شد.

در تحولی دیگر برخی گزارشها حاکی است که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا قصد دارد روز شنبه با حضور در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، این نهاد را در جریان آخرین موضع واشنگتن در قبال بحران سیاسی در ونزوئلا بگذارد.

سفیر آفریقای جنوبی در سازمان ملل در حالی این خبر را اعلام کرد که آمریکا از دیگر کشورهای جهان نیز خواسته است خوان گوآیدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

آمریکا درخواست خود برای برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت در راستای بررسی بحران سیاسی ونزوئلا را ارائه کرده است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا روز پنجشنبه از تعطیلی سفارت کشورش در آمریکا خبر داد. 

بیشتر بخوانید:

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خود را به‌عنوان رئیس جمهور موقت معرفی کرد