Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطر ۱۵ سال زندان برای وزیر ایتالیایی به اتهام راه ندادن پناهجویان

خطر ۱۵ سال زندان برای وزیر ایتالیایی به اتهام راه ندادن پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای سالوینی سال گذشته مانع از آن شده بود که کشتی حامل ۱۵۰ پناهجوی نجات‌‌یافته از آبهای مدیترانه در خاک این کشور پهلو بگیرد.

آگهی

دادگاهی ویژه در ایتالیا خواستار آن شد که ماتئو سالوینی،‌ وزیر کشور ایتالیا به خاطر راه ندادن گروهی از پناهجویان به خاک این کشور محاکمه شود. این دادگاه ویژه اتهام آقای سالوینی را «بدترین نوع آدم‌ربایی» عنوان کرده است. 

آقای سالوینی سال گذشته مانع از آن شده بود که کشتی حامل ۱۵۰ پناهجوی نجات‌‌یافته از آبهای مدیترانه در خاک این کشور پهلو بگیرد.

این دادگاه ویژه که به اتهامات وزیران دولت می‌پردازد پیش از این با تقاضای لغو تشکیل این پرونده مخالفت کرده بود. شماری از دادستان‌ها عنوان کرده بودند که این پرونده انگیزه سیاسی دارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ماتئو سالوینی، در واکنش به ادعای اخیر در توییتر خود نوشت: «من به خاطر راه ندادن مهاجران غیرقانونی به ایتالیا با خطر ۳ تا ۱۵ سال زندانی شدن روبرو هستم. چیزی ندارم بگویم.»

وی افزود: «از مردم ایتالیا می‌پرسم آیا باید وزیر بمانم و با برخورداری از حقوقم به وظایفم عمل کنم یا باید از این دادگاه یا آن یکی بخواهم درباره سیاست مهاجرتی تصمیم‌ بگیرد؟»

حالا سنای ایتالیا باید تصمیم بگیرد که آیا سالوینی باید در این مورد محاکمه شود یا خیر.

ماه اوت سال گذشته ماتئو سالوینی به خاطر اتهام سو‌استفاده از قدرت در این زمینه مورد بازجویی قرار گرفت.

گرچه مهاجران کشتی نجات که عمدتا اهل اریتره بودند کمی بعد اجازه ورود به خاک ایتالیا را یافتند اما مواضع وزیر کشور ایتالیا از آن پس سخت‌تر و شدیدتر شد چنانکه دیگر به هیچ کشتی نجاتی اجازه نداد در بنادر ایتالیا پهلو بگیرد.

ماتئو سالوینی در همین زمینه اخیرا گفت: «روشن بگویم من کوچکترین تغییری در موضعم نمی‌دهم. هیچ کس از هیچ قایقی، چه کوچک چه بزرگ در خاک ایتالیا پیاده نخواهد شد.»

به نظر می‌رسد مواضع تند وی با رسیدن کشتی نجات آلمانی SeaWatch 3 به مدیترانه به چالش کشیده شود.

این کشتی در حال حاضر در هوای طوفانی مدیترانه با ۴۷ پناهجو از سواحل لیبی به سوی ایتالیا پیش می‌رود. وزیر کشور ایتالیا این کشتی را «تازه‌ترین حرکت تحریک‌آمیز» خواند و گفته است این کشتی باید در مالت پهلو بگیرد. اما دولت مالت نیز تاکنون پیوسته از پذیرش کشتی‌های نجات خودداری کرده است. 

ایتالیا از سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از ۶۵۰ هزار پناهجو را در خاک خود پذیرفته است اما موج پناهجویان پس از روی کار آمدن دولت جدید این کشور به طرز چشمگیری رو به کاهش گذاشته است.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق کشورهای اروپایی؛ کشتی پناهجویان در ایتالیا پهلو می گیرد

ماتئو سالوینی: این اروپا در حال مرگ است

موج گرما در اروپا؛ تصاویری از ایتالیا