Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برکسیت و شهروندان اتحادیه اروپا؛ اپلیکیشنی برای ادامۀ اقامت در بریتانیا

برکسیت و شهروندان اتحادیه اروپا؛ اپلیکیشنی برای ادامۀ اقامت در بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا از شهروندان اتحادیه اروپا خواست از طریق یک اپلیکیشن برای اقامت در این کشور اعلام وضعیت کنند.

آگهی

دولت بریتانیا در راستای اجرایی شدن برکسیت و برای روشن شدن وضعیت آن دسته از شهروندان اتحادیه اروپا که ساکن این کشور هستند، از روز دوشنبه برنامه‌ای را از طریق گوشی‌های هوشمند به اجرا گذاشت که به این گروه از شهروندان کمک می‌کرد تا اطلاعات مربوط به وضعیت اقامت خود در بریتانیا را به ثبت برسانند و در صورت تمایل به ادامۀ سکونت در این کشور، متقاضی دریافت مدارک اقامت جدید باشند.

بر اساس برآورد لندن حدود ۳.۵ میلیون شهروند اتحادیه اروپا ساکن پادشاهی متحده هستند. اقامت آسان آنها در خاک بریتانیا به کمک قوانین اتحادیه اروپا یعنی قانون آزادی رفت و آمد و اقامت در کشورهای عضو ممکن شده است و خروج بریتانیا از این اتحادیه، این حق را نیز از این شهروندان می‌گیرد.

پیش‌تر اعلام شده بود که آن دسته از شهروندان اتحادیه اروپا که مایل به ادامۀ سکونت در بریتانیا هستند برای استفاده از این برنامه باید مبلغی را نیز به عنوان هزینۀ انجام پروسۀ اداری بپردازند.

این مبلغ برای بزرگسالان ۶۵ پوند (۸۴ دلار) و برای کودکان ۳۲.۵ پوند اعلام شده بود اما عصر دوشنبه ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که تصمیم گرفته است هزینه ثبت نام را حذف و به این ترتیب انجام پروسۀ مربوطه را برای شهروندان این اتحادیه رایگان کند؛ تصمیمی که شهروندان اتحادیه اروپا از آن استقبال کردند.

استفاده از این اپلیکیشن از روز دوشنبه آغاز شد. اما متقاضیان در اولین روز استفاده با مشکلاتی روبرو شدند و بسیاری از آنها نتوانستند به کمک این برنامه اطلاعات و تقاضای خود برای ادامۀ سکونت در بریتانیا را به ثبت برسانند.

این مساله نگرانی‌هایی را برای آنها همچنین شماری از انجمن‌های غیردولتی مدافع حقوق شهروندان بوجود آورد زیرا حتی یک اشتباه کوچک در این برنامه می‌تواند باعث شود هزاران شهروند اتحادیه از دریافت مدارک لازم برای ادامۀ اقامت در بریتانیا پس از برکسیت محروم شوند.

نگرانی آنها بویژه از آن روست که به‌تازگی مشکلی مشابه باعث شد که شمار قابل توجهی از کارائیبی‌های ساکن بریتانیا از این کشور اخراج یا بازداشت شوند زیرا به دلیل مشکلات سیستم عامل، نتوانسته بودند مدارک لازم را ثبت و حق ادامۀ سکونت در بریتانیا را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکسیت بدون توافق؛ گزینه اعمال حکومت نظامی وجود دارد

لومر: خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا یک فاجعه است

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند