Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جلال چراغپور به یورونیوز: عیار واقعی تیم ایران در نیمه نهایی مشخص می شود

جلال چراغپور: عیار واقعی تیم ملی ایران در مرحله نیمه نهایی مشخص می شود
جلال چراغپور: عیار واقعی تیم ملی ایران در مرحله نیمه نهایی مشخص می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به اعتقاد آقای چراغپور «بیست و دو فاکتور مختلف فوتبال مناطق مختلف جهان را از یکدیگر جدا و سطح هر یک را به خوبی مشخص می کند.» به گفته وی با پرداختن به این فاکتورها مشخص می شود که چه اختلاف فاحشی میان کیفیت فوتبال آسیا با فوتبال روز دنیا وجود دارد.

آگهی

تیم ملی ایران در سه بازی مرحله گروهی رقابت های جام ملتهای آسیا با دو برد و یک تساوی و کسب ۷ امتیاز در نهایت به عنوان صدرنشین گروه خود به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد. ملی پوشان که تا نیمه نهایی از قرعه بسیار مناسبی برخوردار شده اند در مرحله یک هشتم نهایی باید یکشنبه شب به مصاف تیم عمان بروند.

شاگردان کارلوس کی روش در دو مسابقه نخست مرحله گروهی با تاکتیک هجومی به میدان آمدند و نشان دادند که در صورت تغییر سیستم از پتانسیل بالایی برای در اختیار گرفتن توپ و میدان و انجام حملات پردامنه برخوردارند. این روند اما در بازی سوم، وقتی که تیم ملی ایران مقابل حریف منسجم تری چون عراق قرار گرفت، تکرار نشد. کسب نتیجه تساوی و عدم خلق موقعیت های گل در بازی پایانی مرحله گروهی برخی از علاقمندان به فوتبال را نسبت به نحوه روبرو شدن ایران با حریفان قدرتمند تر در مراحل بالاتر اندکی نگران کرد.

بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند که تیم ملی ایران در بازی مقابل عراق بار دیگر به سیستم قبلی خود بازگشت و به جای تسلط بر توپ و زمین سعی کرد با ارائه یک بازی تخریبی دل به استفاده از ضد حملات و ضربات ایستگاهی خوش کند.

برای بررسی این مسئله و تحلیل کیفیت فنی تیم ملی ایران در مرحله گروهی رقابت های جام ملتهای آسیا با جلال چراغپور، مربی و کارشناس فوتبال در ایران صحبت کردیم.

نحوه رویارویی با عراق منطقی و منطبق با «استراتژی تورنمنت» بود

آقای چراغپور نحوه بازی ایران مقابل یمن و ویتنام را برآمده از تاکتیک و استراتژی تعیین شده از سوی سرمربی می داند و معتقد است که این شیوه بازی با ریسک هایی هم همراه است. به گفته این مربی و کارشناس فوتبال «استراتژی بازی حکم می کند که تیم در شرایطی عقب، بسته و دفاعی و در شرایطی دیگر باز و تهاجمی بازی کند و همه اینها به شرایط و نحوه بازی تیم مقابل بستگی خواهد داشت.»

جلال چراغپور معتقد است که «در دو بازی نخست مشخص بود که ما به هیچ وجه استراتژی بازی دفاعی را در پیش نگرفته ایم. ما به یمن ۵ گل زدیم اما ممکن بود دو گل هم دریافت کنیم. با شکل بازی که ما مقابل یمن ارائه دادیم اگر تیم مقابل تسلط بر بازی داشت حتی این امکان وجود داشت که گل نخست را تیم ما دریافت کند. بنابراین استراتژی ها هستند که تعیین می کنند ما مقابل هر تیم چطور بازی کنیم.»

از آقای چراغپور در باره تاکتیک بسیار محتاطانه تیم ملی و نحوه بازی متفاوت ملی پوشان مقابل عراق پرسیدیم که ایشان اینگونه پاسخ داد: «ما در مقابل عراق نیازی نداشتیم که ریسک کنیم. ما صعود کرده بودیم و با یک تساوی هم جواز مرحله یک هشتم را دریافت می کردیم. در حالیکه تیم با کمترین فشار و آسیب موفق به صعود می شود لزومی ندارد که تیم صرفا به دلیل گرفتن انتقام یک بازی در چهار سال گذشته خطر کند و احیانا با اخطار و اخراج روبرو شود. تیم ملی اگر در این بازی نتیجه را واگذار می کرد تاثیر منفی و بار روانی باخت در مرحله گروهی ملی پوشان را در مراحل بالاتر دچار مشکل می کرد و تیم ملی به همراه کی روش پرپر می شد.»

بیشتر بخوانید:

تیم ملی همانند دیگر تیم های آسیایی با فوتبال روز دنیا فاصله دارد

بخش دیگری از گفتگوی خبرنگار یورونیوز فارسی با جلال چراغپور به انتقادهای مطرح نسبت به تاکتیک دفاعی ایران در تورنمنت های بزرگ اختصاص داشت. از این مربی با تجربه فوتبال پرسیدیم چرا ایران با همه پتانسیل بالای تاکتیکی و تکنیکی باید همیشه با یک سیستم بسته به میدان برود و در ارائه نمایش هجومی مقابل تیم های مطرح ناتوان نشان می دهد؟

آقای چراغپور در این زمینه معتقد است که اشکالات موجود در تیم ملی به نسبت در همه تیم های دیگر آسیایی وجود دارد و این ضعف برآمده از فاصله بزرگ میان فوتبال آسیا با دیگر تیم قطب های فوتبال جهان است.

مربی سابق تیم ملی ایران در این خصوص می گوید: « اگر اشکالی در نحوه بازی و کیفیت تیم ایران وجود دارد همانند ظروف مرتبطه در دیگر تیم های آسیایی نیز دیده می شود.»

به اعتقاد آقای چراغپور «بیست و دو فاکتور مختلف فوتبال مناطق مختلف جهان را از یکدیگر جدا و سطح هر یک را به خوبی مشخص می کند.» به گفته وی با پرداختن به این فاکتورها مشخص می شود که چه اختلاف فاحشی میان کیفیت فوتبال آسیا با فوتبال روز دنیا وجود دارد و اینکه نباید انتظاری غیر واقع بینانه از فوتبال ایران و دیگر تیم های آسیایی داشت.

عضو کانون مربیان فوتبال ایران با اشاره به چند مورد از فاکتورهای یاد شده می گوید: «فرق اول فوتبال آسیا با اروپا و آمریکای جنوبی این است که در فوتبال آسیا پاس به مناطق فشرده، تنگ و بسته داده نمی شود اما به عنوان مثال در فوتبال روز دنیا به هر نقطه ای که توپ بتواند عبور کند پاس داده می شود.»

جلال چراغپور در ادامه از مهارت پایین بازیکنان آسیایی در کنترل توپ در فضاهای کوچک به عنوان نقطه ضعفی دیگر یاد می کند: «بازیکنان فوتبال آسیا در مناطق کوچک قادر به کنترل توپ نیستند اما بازیکنان بزرگ دنیا در کوچکترین فضا بهترین عملکرد را از خود به نمایش می گذارند.»

رئیس سابق کمیته آموزش فدراسیون فوتبال همچنین دقت و سرعت شوت در فوتبال آسیا را حداقل بیست کیلومتر پایین تر از استاندارد اروپایی قلمداد می کند و در مورد ارسال ها می گوید: «در آسیا اغلب توپ ها از میانه ها و نزدیکی های محوطه جریمه ارسال می شود در حالی که در فوتبال روز دنیا ارسال پس از عبور از خط دفاع حریف صورت می گیرد.»

آگهی

نزدیک بودن ژنوم بازیکنان آسیایی از نظر کندی بدنی از دیدگاه آقای چراغپور سبب شده است تا عبورهای فردی یک در برابر یک عمدتا ناموفق جلوه کند و برتری محسوسی میان بازیکنان تیم های کشورهای مختلف قاره آسیا وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:

تیم های ضعیف در مرحله گروهی انتحاری بازی می کنند

بخش پایانی صحبت های خبرنگار یورونیوز با جلال چراغپور به نمایش ضعیف تر از انتظار دیگر تیم های سطح اول آسیا در مرحله گروهی اختصاص داشت.

سرمربی سابق تیم ملی المپیک ایران این مسئله را طبیعی و برآمده از «استراتژی تورنمنت» تیم های مطرح برای تقسیم قوا در طول مراحل مسابقات قلمداد می کند و می گوید: «تیم های ضعیف تر و سطح دوم که برای سه بازی خود را آماده کرده اند با تمام نیرو و بدون ریسک به میدان می آید تا بیشترین بهره را ببرند. حال آنکه تیم های مطرح و سطح اول مثل ایران، ژاپن و کره آرایش و مکانیزم تیمی خود را به گونه ای طراحی و تنظیم می کنند که بتوانند از همه نیروها به یک اندازه استفاده کنند و خود را برای هفت مسابقه آماده نگه دارند.»

آگهی

ایران شانس نخست قهرمانی

آقای چراغپور در پایان تیم ملی ایران را یکی از شانس های اصلی قرار گرفتن در چهار تیم پایانی و حتی قهرمانی در این تورنمنت معرفی و به این نکته اشاره کرد که با توجه به قرعه مناسب، کیفیت و عیار واقعی ملی پوشان را باید از مرحله نیمه نهایی به بعد مشاهده کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جام ملت‌های آسیا؛ تیم ملی فوتبال ایران یمن را در هم کوبید

داستان قلعه‌نویی و کلینزمن؛ نتایجی مشابه با سرنوشتی متفاوت

واکنش رئیس فدراسیون فوتبال به ناکامی تیم ملی ایران در قطر؛ تاج تکلیف قلعه‌نویی را روشن کرد