Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان جهانی بهداشت ۱۰ تهدید اصلی برای سلامت بشر را معرفی کرد

سازمان جهانی بهداشت ۱۰ تهدید اصلی برای سلامت بشر را معرفی کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در فهرست سازمان جهانی بهداشت بیماری های غیر مسری مانند ناراحتی های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان در کنار بیماری واگیردار عفونی همچون ابتلا به «اچ آی وی» و ویوروس ابولا قرار گرفته اند.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت از مقابله با آلودگی هوا، چاقی مفرط و عدم تمایل به واکسیناسیون به عنوان سه اولویت خود در سال جدید میلادی خبر داد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد همچنین ۱۰ تهدید بهداشتی را که از نظر این سازمان باید در ۱۲ ماه آینده به آنها به طور ویژه توجه کرد اعلام کرد. در این فهرست بیماری های غیر مسری مانند ناراحتی های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان در کنار بیماری واگیردار عفونی همچون ابتلا به «اچ آی وی» و ویروس ابولا قرار گرفته اند.

در این گزارش نگاهی به عواملی انداخته ایم که سازمان جهانی بهداشت از آنها به عنوان تهدید در سال جدید میلادی یاد کرده است.

آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی

از هر ۱۰ فرد ساکن کره زمین ۹ نفر هر روز هوای آلوده تنفس می کنند. سازمان جهانی بهداشت آلودگی هوا را مهمترین تهدید برای سلامت افراد از نظر زیست محیطی تشخیص داده است.

سالانه هفت میلیون نفر به دلیل ابتلا به بیماری های مرتبط با آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

عکس از رویترز

بیماری های غیر مسری

منشاء بیش از ۷۰ درصد موارد مرگ و میر در جهان ابتلا به بیماری های غیرمسری مانند دیابت، سرطان و ناراحتی های قلبی عروقی است. این در حالی است که ۱۵ میلیون نفر از افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری غیرمسری جان خود را از دست می دهند بین ۳۰ تا ۶۹ سال سن دارند.

مصرف سیگار، عدم فعالیت جسمی، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا پنج عامل موثر در افزایش بیماری های غیرمسری هستند.

عکس از آرشیو

شیوع آنفلونزا در سطح جهان

سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که جهان با شیوع آنفلونزا روبرو خواهد شد. با این حال زمان و گستردگی شیوع آن مشخص نیست. نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به طور منظم ویروس های پخش شده در سطح جهان را تحت نظر دارد.

عکس از آرشیو

موقعیت های شکننده و آسیب پذیر

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر از ساکنان کره زمین در مناطقی زندگی می کنند که مناقشات سیاسی و اجتماعی و ضعف خدمات پزشکی، آنها را از خدمات اولیه و اساسی بهداشتی محروم کرده است.

عکس از رویترز

مقاومت ضد میکروبی

مقاومت بدن در برابر داروهای مقابله با مالاریا، ضدویروسی و ضدمیکروبی یکی از ۱۰ خطر اصلی برای بهداشت ساکنان کره زمین محسوب می شود. مقاومت در برابر داروهای ضدمیکروبی ممکن است بار دیگر بشر را در موقعیت عدم دسترسی به درمان موثر برای درمان عفونت ها قرار دهد.

عدم امکان مقابله با عفونت ها می تواند عمل های جراحی و شیمی درمانی برای مقابله با سرطان را دشوار کند.

عکس از آرشیو

ابولا و دیگر ویروسهای بیماریزا

جمهوری دموکراتیک کنگو در سال ۲۰۱۸ با دو مورد از شیوع ویروس ابولا روبرو شد. هر دو مورد از شیوع ویروس ابولا به شهرهای پر جمعیت گسترش یافت.

سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که برای بسیاری از ویروسهای بیماریزا درمان و واکسن مناسب وجود ندارد.

عکس از رویترز

ضعف اولیه خدمات پزشکی، عدم تمایل به واکسیناسیون، تب دنگی و ابتلا به «اچ آی وی» از دیگر تهدیدهایی است که سازمان جهانی بهداشت نسبت به پیامدهای آنها در سال ۲۰۱۹ هشدار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیوع ابولا در کنگو؛ ثبت چهارمین مورد ابتلا به ویروس مرگبار در گوما

نتیجه یک مطالعه علمی؛ داشتن همسر شاد عمر را طولانی‌تر می‌کند

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید