ترامپ از برنامه دفاع موشکی ماهواره‌ای آمریکا رونمایی می‌کند

ترامپ از برنامه دفاع موشکی ماهواره‌ای آمریکا رونمایی می‌کند
نگارش از مسعود سالاری

سامانه‌های موشکی جدید آمریکا مبتنی بر کاربرد حسگرهایی خواهد بود که در فضا و از طریق ماهواره عمل می‌کنند. این حسگرها قادر خواهند بود پرتاب موشک از سوی کشورهای «متخاصم» را بی‌درنگ گزارش دهند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار است به زودی تازه‌ترین برنامه راهبردی دفاع موشکی این کشور رونمایی کند.

این برنامه که انتظار می‌رود جزئیات آن تحت عنوان «بازنگری دفاع موشکی» امروز پنج‌شنبه ۲۷ دی اعلام شود، در واقع قرار بود در سال گذشته ارائه گردد.

بنا بر پاره‌ای اطلاعات و جزئیاتی که از برنامه جدید موشکی آمریکا در برخی رسانه‌ها درز کرده، سامانه‌های موشکی جدید آمریکا مبتنی بر کاربرد حسگرهایی خواهد بود که در فضا و از طریق ماهواره عمل می‌کنند. این حسگرها قادر خواهند بود پرتاب موشک از سوی کشورهای «متخاصم» را بی‌درنگ گزارش دهند.

طرح «بازنگری دفاع موشکی» همچنین شامل پیشنهادی برای تحقیق و آزمایش فناوری‌های تسلیحات فضایی به منظور انهدام موشک‌های دشمن خواهد بود. رونالد ریگان، رئیس جمهوری اسبق آمریکا نیز در دهه هشتاد نظیر چنین طرحی را با عنوان «جنگ ستارگان» مطرح کرده بود.

بیشتر بخوانید:

یک مقام رسمی آمریکا که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفته است: «مجموعه حسگرهای فضایی که ما درصدد ساخت آن هستیم، قادر خواهد بود در لحظه پرتاب موشک هشدار صادره کرده، نوع آن را تشخیص داده و آن را ردیابی کند.»

وی در عین حال تأکید کرد که ساخت چنین سامانه‌ای هنوز آغاز نشده و آمریکا هنوز تصمیم رسمی برای آغاز این کار نگرفته است.

مقام‌های نظامی آمریکا پیش از این بارها گفته‌اند که هدف برنامه دفاع موشکی آمریکا پیش از هر چیز مقابله با موشک‌‌هایی است که احتمالا از سوی کشورهای دارای زرادخانه کوچک‌تر مانند کره شمالی و ایران شلیک می‌شوند. این ادعا احتمالا برای اطمینان دادن به رقبای تسلیحاتی بزرگ آمریکا یعنی چین و روسیه است.

مسئولان آمریکایی می‌گویند به رغم آن که کره شمالی از سال پیش تا کنون آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کرده، اما بر اساس اطلاعاتی که از سرویس‌های جاسوسی خود به دست آورده‌اند، کره‌ای‌ها همچنان در حال توسعه فناوری هسته‌ای خود هستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مطالب مرتبط