روحانی: هاشمی نبود جلسه مجلس خبرگان برای انتخاب رهبر به نتیجه نمی‌رسید

روحانی: هاشمی نبود جلسه مجلس خبرگان برای انتخاب رهبر به نتیجه نمی‌رسید
Copyright Irna
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«به من گفت حالا که کشور به استقرار رسیده و سایه جنگ را از سر کشور برداشتید، من می‌توانم راحت بمیرم. با شنیدن این جمله من تکان خوردم.»

آگهی

دومین مراسم سالگرد درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه ۲۰ دی با سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برگزار شد.

آقای روحانی در سخنرانی خود با اشاره به رضایت آقای هاشمی از حصول برجام گفت: «وقتی برجام حاصل شد...به من گفت حالا که کشور به استقرار رسیده و سایه جنگ را از سر کشور برداشتید، من می‌توانم راحت بمیرم. با شنیدن این جمله من تکان خوردم.»

رئیس جمهورایران در بخش دیگری از سخنانش به ماجرای پایان جنگ اشاره کرد و افزود: «یکی از خوشحال‌ترین روزهای آقای هاشمی غروب جمعه تیرماهی بود که از خدمت امام برگشته بود. او به من گفت فرماندهی جنگ را به عهده می‌گیرد و جنگ را پایان می‌دهد و حاضر است امام او را ا به عنوان جانشین فرمانده کل قوا، عزل و حتی محاکمه کند و همه این مطالب را به نوعی خدمت امام گفته بود، اما امام به عنوان مرد غیور تاریخ ایران هرگز نمی‌پذیرفت که یکی از حواریون او بخواهد اینگونه مسئولیت را برعهده بگیرد.»

بیشتر بخوانید:

رئيس جمهوری ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش خاطراتی از زمان درگذشت روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: «روزی که امام درگذشت، حاج احمد آقا به نزد ما آمد و گفت‌ تمام شد و ما یکپارچه گریه کردیم. چند دقیقه بعد هاشمی گفت‌ بلند گریه نکنید. او احساس می‌کرد که همه بار کشور بر دوش او است. من با آقای خاتمی در حال تهیه اعلامیه فوت بودیم که به من نهیب زد و گفت‌ بلند شو و فوری به همه نیروهای مسلح بگو که صد در صد آماده باشند، حتی به خانواده‌ امام هم گفت‌ حق ندارید بلند گریه کنید.»

آقای روحانی با اشاره به برگزاری جلسه مجلس خبرگان برای تعیین رهبر جدید گفت: «در آن روزها نظرات در خصوص رهبری فرد یا شورایی متفاوت بود. کسی که روز بعد از ۱۴ خرداد مجلس خبرگان را جمع کرد هاشمی بود. اگر هاشمی در ۱۴خرداد ۶۸ نبود جلسه خبرگان چه در مورد شورایی و چه اتفاق نظر بر فرد به جایی نمی‌رسید.»

رئیس جمهوری ایران همچنین به پایان محدودیت زمانی برنامه موشکی ایران در چارچوب توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ اشاره کرد و افزود: «کمتر از دو سال آینده تمام تحریم های نظامی کشور برداشته می‌شود، موشک وسیله دفاعی ما است و ما به آن فخر می‌کنیم. در هفته‌های آینده هم با موشک‌های ساخت خود دو ماهواره به فضا می فرستیم. این هاشمی بود که موشک را در ایران ساخت. قدرت دفاعی و فناوری‌های نوین یادگاری‌های هاشمی است.»

گفتنی است اکبر هاشمی رفسنجانی ۱۹ دی ماه ۱۳۹۵ در استخر فرح دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

بیشتر بخوانید:اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران درگذشت

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محسن هاشمی: سیاست نظام فوت طبیعی پدرم بود و این سیاست ادامه دارد

جنتی خواستار جوان‌گرایی در ساختار اجرایی و مدیریتی ایران شد

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟