دستور کار سفر پمپئو به خاورمیانه: رایزنی برای افزایش فشار بر ایران

دستور کار سفر پمپئو به خاورمیانه: رایزنی برای افزایش فشار بر ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو در جمع خبرنگاران هدف از سفر خاورمیانه‌ای خود را « دو چندان کردن نه تنها تلاش‌های دیپلماتیک بلکه اقدامات تجاری به منظور افزایش فشار بر ایران» توصیف کرد.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی) سفر خود به خاورمیانه‌ را به منظور رایزنی برای افزایش فشار بر ایران را آغاز کرد.

اولین مقصد وزیر خارجه آمریکا، کشور اردن بود. پس از آن، آقای پمپئو به مصر، عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله امارات متحده عربی، قطر، کویت و عمان خواهد رفت تا با سران این کشورها درباره افزایش فشار بر ایران رایزنی کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو در جمع خبرنگاران هدف از سفر خاورمیانه‌ای خود را « دو چندان کردن نه تنها تلاش‌های دیپلماتیک بلکه اقدامات تجاری به منظور افزایش فشار بر ایران» توصیف کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وزیر خارجه آمریکا افزود که تصمیم رییس جمهوری مبنی بر خروج نیروهای ارتش این کشور از سوریه، تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با «تروریسم» در منطقه را به مخاطره نخواهد انداخت.

به گفته وی، «نیروهای داعش و ایران» منبع تهدیدات تروریستی در منطقه هستند.

هفته پیش، دونالد ترامپ در جلسه‌ای با اعضای کابینه‌اش در حالی که پوستری با مضمون بازگشت تحریم‌ها بر روی میزش قرار داشت گفته بود: «ایران هر کاری که بخواهد می‌تواند در آنجا [سوریه] انجام دهد.»

رویترز

دو روز پس از سخنان رییس جمهوری آمریکا، مایک پمپئو در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌بی‌سی آمریکا تاکید کرد که تعهد آمریکا برای بیرون راندن ایران و نیروهای نیابتی‌اش از سوریه پا برجاست.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «برنامه تغییر نکرده است. یکی از مولفه‌های آن تغییر کرده است و آن کاهش نیروها در سوریه است. اما برنامه مقابله با حضور ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن تغییری نکرده‌ است.»

بیشتر بخوانید:

ترامپ: سوریه فقط خاک است و مرگ، بگذار ایران هرکاری می‌خواهد بکند
خروج نظامیان آمریکا از سوریه مشروط به تضمین آنکارا در عدم حمله به کردها شد

آقای پمپئو در توضیح سفر خاورمیانه‌ای خود به خبرنگار سی‌ان‌بی‌سی گفت: «یکی از جنبه‌های این سفر تلاش برای تشکیل ائتلاف‌هایی علیه ایران است. یکی از این ائتلاف‌ها شامل کشورهای حاشیه خلیج فارس می شود. بعد از آن ائتلاف اسرائیل است. یکی از دیگر از ائتلاف‌ها شامل کشورهای اروپایی و آسیایی در سراسر جهان می‌شود. کشورهایی که می‌فهمند فعالیت‌های بزرگترین حامی تروریسم در جهان باید متوقف شود.»

وزیر خارجه آمریکا ابراز کرد امیدوار است که کشورهای اروپایی موضع سخت‌تری نسبت به ایران بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش شمخانی به اجلاس لهستان با موضوع ایران: قافیه را باخته‌اند

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

سیامک نمازی پس از آزادی: دولت بایدن تصمیم بسیاری سختی برای نجات ما گرفت