Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره ماه چگونه تشکیل شد؟

کره ماه چگونه تشکیل شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مهمترین نظریه این است که ۴ و نیم میلیارد سال پیش یک جرم آسمانی، به بزرگی مریخ با زمین برخورد کرد و یک تکه بزرگ که امروزه ماه نام دارد را از زمین جدا کرد. اما با بررسی‌های جدید، یک نظریه قدیمی نیز مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

آگهی

ماه تنها نقطه‌ای خارج از کره زمین است که انسان بر روی آن قدم گذاشته است.

شرایط زیست در ماه چندان مطلوب نیست. جو این کره مقاومت چندانی در برابر اشعه‌های خورشید و حتی شهاب سنگ‌ها ندارد و دمای آن از مثبت ۱۲۷ تا منفی ۱۷۳ درجه سانتیگراد در نوسان است.

نظریه‌های مختلفی درباره تشکیل کره ماه وجود دارد. مهمترین نظریه این است که ۴ و نیم میلیارد سال پیش یک جرم آسمانی، به بزرگی مریخ با زمین برخورد کرد و یک تکه بزرگ که امروزه ماه نام دارد را از زمین جدا کرد.

اما با بررسی‌های جدید، یک نظریه قدیمی نیز مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. بر اساس این تئوری ماه از به هم پیوستگی تکه‌‌های کوچکی از زمین تشکیل شده است. به این ترتیب که بر اثر برخوردهای متعدد اجرام آسمانی به زمین، تکه‌های کوچک از آن جدا شده و کره ماه را تشکیل داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

ماه در ۳۸۴ هزار کیلومتری زمین قرار دارد و عرض آن تقریبا یک سوم کره زمین است. وجود ماه باعث می‌شود تا هم زمین در یک محور مشخص قرار بگیرد و هم آب و هوای نسبتا با ثباتی در زمین وجود داشته باشد.

ماه به دور خود می‌چرخد و تقریبا هر ۲۷ روز نیز به دور زمین گردش می‌کند. همیشه یک نیمکره‌ ماه به سمت زمین است و نیمکره دیگر از زمین قابل رویت نیست.

کسوف زمانی روی میدهد که ماه دقیقا در برابر زمین و خورشید قرار می‌گیرد. به این خورشید برای ساکنان زمین قابل مشاهده نیست و زمین را تاریکی فرا می‌گیرد.

با تا کنون اینکه ماموریت‌های فضایی زیادی انجام شده اما هنوز هیچ ردی از حیات بر روی ماه پیدا نشده است. اما در آینده کره ماه نیز به اشغال انسان در خواهد آمد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف هفت سیاره «زیست پذیر» به چه معنی است؟

آیا جهان هستی هنوز کهکشان‌های جدید می‌سازد؟

کشف غار بزرگ در نزدیکی محل فرود آپولو۱۱؛ فضانوردان در ماه صاحب پناهگاه طبیعی شدند