Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مارتین گریفیث در یمن؛ تلاش برای متقاعدسازی طرفین به اجرای توافق صلح

Martin Griffiths
Martin Griffiths Copyright REUTERS/Khaled Abdullah
Copyright REUTERS/Khaled Abdullah
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر دو طرف درگیری بر این موضوع اصرار دارند که اداره بندر حدیده باید به نهادی تحت کنترل آنها واگذار شود.

آگهی

مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن که روز شنبه وارد صنعا پایتخت یمن شد، قصد دارد بزودی از شهر بندری حدیده بازدید کند.

بندر حدیده واقع در سواحل دریای سرخ که بخش قابل توجهی از واردات یمن از مسیر آن انجام می‌شود، در ماههای اخیر کانون توجه‌ جامعه بین‌الملل بوده است.

آقای گریفیث به یمن سفر کرده است تا با رهبران حوثی‌ها گفتگو کند. دیدار با ژنرال پاتریک کامائرت، فرمانده پیشین نیروهای حافظ صلح سازمان ملل که هم‌اکنون در صنعا است، بخشی دیگر از برنامۀ سفر آقای گریفیث است.

نماینده ویژه سازمان ملل قصد دارد پس از یمن رهسپار ریاض، پایتخت عربستان سعودی شود تا با مقامات رسمی دولت یمن دیدار داشته باشد.

سفر آقای گریفیث به یمن پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح در سوئد انجام شد؛ مذاکراتی با میانجیگری سازمان ملل که در جریان آن طرفهای درگیر با برقراری آتش‌بس در بندر حدیده موافقت کردند و همچنین پذیرفتند که به کنترل خود بر این بندر پایان دهند و نیروهایشان را ظرف چهارده روز پس از آغاز آتش‌بس از این منطقه خارج کنند.

با وجود پایان مهلت تعیین شده برای تخلیه نیروها، ناظران بر آتش‌بس می‌گویند که هنوز هیچ‌کدام از مفاد پیمان صلح بطور کامل اجرا نشده و بویژه بر سر اینکه چه کسی باید مسئولیت ادارۀ بندر حدیده را پس از تخلیه نیروها برعهده داشته باشد، توافقی حاصل نشده است.

هر دو طرف درگیری بر این موضوع اصرار دارند که اداره بندر حدیده باید به نهادی تحت کنترل آنها واگذار شود. بر این اساس، طرفداران دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن می‌خواهند که اداره بندر حدیده به مقاماتی واگذار شود که پیش از تصرف بندر توسط حوثی‌ها در سال ۲۰۱۴ میلادی ادارۀ آن را برعهده داشتند. در مقابل نظامیان حوثی می‌گویند که اداره کنندگان کنونی این بندر یعنی متحدان حوثی‌ها، باید بتوانند به اداره فعالیتهای بندر ادامه دهند.

مارتین گریفیث که نقش مهمی در مذاکرات آتش‌بس ایفا کرده، امیدوار است در جریان سفرش به یمن بتواند هر دو طرف درگیری را متقاعد به پیاده سازی کامل توافق کند.

قرار است پس از پایان این سفر، آقای گریفیث در مقر سازمان ملل حاضر شود و گزارشی از نتایج به دست آمده را به اطلاع اعضای شورای امنیت برساند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: آتش‌بس در حدیده از روز سه شنبه اجرا می‌شود

نقض آتش‌بس یمن و تشدید درگیری‌های خونبار در حدیده

از سرگیری درگیری‌ها در حدیده با وجود اعلام توافق آتش‌بس