رکورد کم‌سابقه در جنبش‌های اجتماعی فرانسه؛ ۲۱۶ جلیقه زرد زندانی شدند

رکورد کم‌سابقه در جنبش‌های اجتماعی فرانسه؛ ۲۱۶ جلیقه زرد زندانی شدند
Copyright  REUTERS/Pedro Nunes
نگارش از Euronews

در ماه‌های پیش رو باید در انتظار برگزاری صدها جلسۀ دادگاه برای رسیدگی به پروندۀ جلیقه زردهای فرانسه بود.

بنا بر اعلام وزیر دادگستری فرانسه در دورۀ زمانی ۱۷ نوامبر تا ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۱۶ نفر به علت رفتارهای خشونت‌آمیز روانۀ زندان شده‌اند.

این دستگیری‌ها در جریان اعتراضات «جلیقه زردها» روی داده است و در تاریخ جنبش‌های اجتماعی فرانسه یک رکورد محسوب می‌شود.

از زمان آغاز اعتراض «جلیقه زردها» یعنی ۱۷ نوامبر تا کنون، دولت به‌شدت با این اعتراضات برخورد و هزاران تن از معترضانِ به سیاست‌های اقتصادی را دستگیر کرده است.

در میان جلیقه زردهای بازداشت شده، برخی در انتظار آغاز محاکمه هستند و برخی نیز احکامشان صادر شده و به چندین ماه حبس محکوم شده‌اند.

در حال حاضر ۴۵۷۰ نفر نیز در بازداشتگاه‌های پلیس به سر می‌برند و درمجموع تصمیماتی که دربارۀ معترضان بازداشتی از سوی مقامات قضایی دیگر شهرهای فرانسه گرفته شده بسیار شدیدتر از تصمیمات همکارانشان در پایتخت بوده است.

بر این اساس گفته می‌شود که مقامات قضایی خارج از پایتخت، سه برابر بیش از همکاران پاریسی خود، معترضان را به پشت میله‌های زندان فرستاده‌اند (۱۵۶۷ نفر در پاریس و ۳۰۰۳ نفر در دیگر مناطق کشور).

علاوه بر زندان احکام دیگری نیز برای معترضان صادر شده است؛ از جمله اجازۀ رفت و آمد با دستبند الکترونیکی، ممنوعیت کار در اماکن عمومی، آزادی مشروط و ممنوعیت ظاهر شدن در برخی از شهرها و اماکن ویژه.

در این دورۀ یک ماهه تنها ۸۲۵ پرونده بدون پیگیری قضایی بسته شده که به آن معنی است که در ماه‌های پیش رو باید صدها جلسۀ دادگاه برای رسیدگی به پروندۀ معترضان تشکیل شود.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط