Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نانسی پلوسی از حزب دموکرات رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد

نانسی پلوسی در جمع نوه‌هایش سوگند یاد می‌کند عکس از اسوشیتدپرس
نانسی پلوسی در جمع نوه‌هایش سوگند یاد می‌کند عکس از اسوشیتدپرس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس نمایندگان آمریکا جلسه یکصد و شانزدهم خود را در حالی شروع کرد که چکش چوبی ریاست این مجلس یک بار دیگر در اختیار نانسی پلوسی دموکرات قرار گرفت.

آگهی

مجلس نمایندگان آمریکا جلسه یکصد و شانزدهم خود را در حالی شروع کرد که چکش چوبی ریاست این مجلس یک بار دیگر در اختیار نانسی پلوسی دموکرات قرار گرفت.

نانسی پلوسی، رهبر ۷۸ ساله دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان توانست با ۲۲۰ رای از ۴۳۵ ریاست مجلس را بر عهده بگیرد. خانم پلوسی نخستین زنی بود که در سال ۲۰۰۶ به این مقام رسید و اکنون دوباره با تقویت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان توانست ریاست سال‌های گذشته را تمدید کند. 

آنطور که دخترش مجلس نمایندگان ۲۰۰۶ را توصیف کرده آن مجلس، مجلسی کاملا مردانه بود و حالا با حضور زنان در این مجلس تغییر محسوسی در شکل و شمایل آن رخ داده است. نانسی پلوسی متولد بالتیمور است و از آمریکایی‌های ایتالیایی‌تبار به حساب می‌آید.

نانسی پلوسی یکی از زنان قدرتمند جهان

نانسی پلوسی که حالا یکی از زنان قدرتمند در آمریکا و جهان به شمار می‌رود صاحب چهار فرزند و ۹ نوه است. او در شرایطی برای دومین بار ریاست مجلس نمایندگان را بر عهده گرفته است که دونالد ترامپ در کاخ سفید سکان ریاست جمهوری این کشور را در دست دارد. او همچنین باید بر مجلسی ریاست کند که شمار بسیاری از سیاستمداران دموکراتش را نیروهایی تازه‌نفس شکل داده‌اند.

تذکر دختر پلوسی در تغییر شکل زنانه مجلس نمایندگان

الکساندرا پولوسی، دختر نانسی پولیسی که خود خبرنگار سیاسی است در گفتگو با سی‌ان.ان درباره مادرش گفت: «البته که من اینجا نیستم تا درباره او حرف بزنم. اما مادرم سرتان را می‌برد و شما حتی نمی‌فهمید که خونی از شما رفته است. وقتی نانسی پلوسی ۱۳ سال پیش به این مجلس آمد این مجلس سراسر مردانه بود اما حالا ببینید چه تعداد زن در این مجلس حضور یافته اند. این در واقع تصویر جدید آمریکایست.»

اشاره الکساندرا پلوسی به تعداد زنانی است که این روزها در مجلس نمایندگان حضور دارند. ۸۷ کاندیدای زن موفق به ورود به مجلس نمایندگان آمریکا شده‌اند که از این تعداد ۷۵ نفرشان از حزب دموکرات هستند.

در مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار دو زن مسلمان از ایالت‌های مینه‌سوتا و میشیگان انتخاب شدند. یکی از این زنان، پناهجویی‌ است که از جنگ سومالی به ایالات متحده پناهنده شده بود و دیگری شهروندی فلسطینی‌تبار است و متولد دیترویت.

الحان عمر، پناهجوی اهل سومالی که به عنوان نماینده انتخاب شده است در توییتی عکسی از خود و پدرش منتشر کرد و نوشت: «۲۳ سال پیش  من و پدرم از اردوگاه پناهجویان در کنیا وارد فرودگاه واشنگتن دی سی شدیم. امروز وارد همان فرودگاه شدیم تا در مراسم سوگند نخستین نماینده سومالیایی-آمریکایی کنگره شرکت کنیم.» 

«۲۳ سال پیش من و پدرم از اردوگاه پناهجویان در کنیا وارد فرودگاه واشنگتن دی سی شدیم. امروز وارد همان فرودگاه شدیم تا در مراسم سوگند نخستین نماینده سومالیایی-آمریکایی کنگره شرکت کنیم.»

استیضاح به اراده دو حزب دنبال می‌شود

خانم پلوسی پیش از این گفته بود: «او (ترامپ) به کنگره‌ای جمهوری‌خواه عادت کرده بود، مجلس نمایندگان و سنایی که در دست او بود. این کنگره این گونه نخواهد بود. نظارت بر فعالیت‌های دولت یکی از مسئولیت‌های ما است.»

خانم پلوسی البته در ادامه تاکید کرد تا زمانی که هر دو حزب خواستار استیضاح آقای ترامپ نباشند این مساله را دنبال نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ: نانسی پلوسی تهوع‌آور، کینه‌جو و وحشتناک است

ترامپ: هر چه بهتر کار می‌کنیم مردم بیشتری می‌خواهند وارد کشور ما شوند

استیو بنن: احتمال استیضاح ترامپ جدی است