یکی از بنیانگذاران جنبش جلیقه زردها به اتهام برگزاری تظاهرات بدون مجوز بازداشت شد

یکی از بنیانگذاران جنبش جلیقه زردها به اتهام برگزاری تظاهرات بدون مجوز بازداشت شد
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اریک دروئه، پیشتر هم برای دعوت از مردم برای ورود به کاخ ریاست جمهوری تحت تعقیب قرار گرفته بود.

آگهی

پلیس ضد شورش فرانسه شامگاه چهارشنبه اریک دروئه، یکی از چهره‌های سرشناس و جنجالی جنبش جلیقه زردها را به اتهام برگزاری و شرکت در یک تجمع بدون مجوز بازداشت کرد.

آقای دروئه که راننده بین شهری است، در هفته‌های گذشته بارها اعضای جنبش جلیقه زردها را به استمرار تظاهرات و حتی یک سره کردن کار امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دعوت کرده بود. وی یکی از نخستین فرانسوی‌هایی بود که در ماه نوامبر شهروندان را به مقاومت در برابر دولت با پوشیدن جلیقه زرد دعوت کرد.

دادستانی فرانسه پیش‌تر این چهره جنجالی جلیقه زردها را به دلیل دعوت و تحریک به خشونت مورد پیگیرد قرار داده بود و قرار است وی به زودی برای پاسخ به اتهام‌های خود به دادگاه برود.

وزارت کشور و نمایندگان حزب «جمهوری به پیش» ماکرون در پارلمان فرانسه از این بازداشت حمایت کرده اند. آن‌ها می‌گویند مطابق قانون، هر شهروندی که می‌خواهد تجمع برگزار کند، باید تصمیم خود را به فرمانداری اعلام کند.

جنبش جلیقه زردها که از ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ و در اعتراض به لایحه دولت برای افزایش مالیات سوخت آغاز شده بود، با وجود عقب‌نشینی دولت ماکرون و وعده‌های وی برای بهبود دستمزد گروه‌های کمتر برخوردار، همچنان ادامه دارد. جلیقه زردها خود را برای هفتمین شنبه اعتراضی آماده می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنبش جلیقه زردها؛ واکنش‌ها به سخنان امانوئل ماکرون و اعلام «سه‌شنبه سیاه» دبیرستانی‌ها

اعتراض با تراکتور و تپاله گاو؛ کشاورزان خشمگین فرانسه بزرگراه‌ها را می‌بندند

راهپیمایی ضد یهودستیزی در فرانسه؛ نماد «وحدت» یا جلوه‌ای از «دو دستگی» بر سر جنگ غزه