مذاکره هندوراس با اسرائیل و آمریکا برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس

مذاکره هندوراس با اسرائیل و آمریکا برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران اسرائيل و هندوراس می‌گویند برای افتتاح سفارت‌خانه‌های خود در بیت‌المقدس و تگوسیگالپا مذاکره می‌کنند.

آگهی

هندوراس می‌گوید مذاکراتی را برای افتتاح سفارت این کشور در بیت‌المقدس با اسرائيل و آمریکا برگزار خواهد کرد.

در بیانیه مشترکی که روز سه‌شنبه و به امضای مایک پمپئو، بنیامین نتامیاهو و خوان اورلاندو هرناندز رئيس جمهوری هندوراس رسید، تاکید شد که مذاکراتی برای افتتاح سفارت هندوراس در بیت‌المقدس و همچنین سفارت اسرائيل در تگوسیگالپا پایتخت هندوراس انجام خواهد شد.

رئيس جمهور راست‌گرای هندوراس تازه‌ترین رهبری است که اعلام می‌کند که سفارت کشورش را در بیت‌المقدس افتتاح خواهد کرد. آقای هرناندز در گفتگو با خبرنگاران، مذاکرات با اسرائيل را نشان‌دهنده یک اتحاد مهم سیاسی خواند.

دونالد ترامپ روابط خوبی با هندوراس ندارد و بارها تهدید کرده روابط آمریکا را با این کشور فقیر که کمتر از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد قطع خواهد کرد. آقای ترامپ دلیل این کار را عبور کاروان‌هایی از مهاجران که از مکزیک عبور می‌کنند و خود را به آمریکا می‌رسانند دانسته است.

بیشتر بخوانید:

این احتمال وجود دارد که تصمیم هندوراس برای افتتاح یک سفارتخانه در بیت‌المقدس برای کاهش فشار آمریکا بر این کشور اتخاذ شده باشد.

گواتمالا دیگر کشوری که به دنبال روابط نزدیک با آمریکا است، بلافاصله پس از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به بیت‌المقدس، رسما اعلام کرد که به تبعیت از آمریکا این کشور هم سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد. پاراگوئه دیگر کشور آمریکای لاتین است که همچون آمریکا سفارت خود را در بیت‌المقدس افتتاح کرده است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه اعلام کرد که ژائير بولسونارو رئيس جمهوری جدید برزیل در گفتگو با او اعلام کرده انتقال سفارت برزیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد.

برزیل اولین صادرکننده گوشت حلال در جهان به شمار می آید. رابطه این کشور با کشورهای اسلامی ممکن است در صورت انتقال سفارت به بیت المقدس تحت تاثیر قرار گیرد.

اسرائیل کل شهر بیت المقدس را پایتخت خود می داند. این در حالی است که فلسطینیان امیدوارند بخش شرقی این شهر در آینده پایتخت کشور فلسطین شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرالیا بیت‌المقدس غربی را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

اعتراض ۱۳ کشور عربی به احتمال انتقال سفارت استرالیا به بیت‌المقدس

چگونه اسرائیل و متحدانش بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد ایرانی را رهگیری کردند؟