سلیمانی: مبنای انجام عملیات لو رفتن نبود؛ رضایی: کربلای۴ نبود هنوز جنگ ادامه داشت

عکس از ایسنا
عکس از ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه روز پس از انتشار توئیت جنجالی فرمانده اسبق سپاه پاسداران در خصوص عملیات پرتلفات کربلای ۴ و ۵ طی جنگ ایران و عراق، او در برنامه زنده صدا و سیمای جمهوری اسلامی حاضر شد تا در برابر انتقادها از خود دفاع کند.

آگهی

سه روز پس از انتشار توئیت جنجالی فرمانده اسبق سپاه پاسداران در خصوص عملیات پرتلفات کربلای ۴ و ۵ طی جنگ ایران و عراق،محسن رضایی در برنامه زنده صدا و سیمای جمهوری اسلامی حاضر شد تا در برابر انتقادها از خود دفاع کند.

آقای رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران با تاکید بر این که در تمام جنگ‌های دنیا عملیات فریب از جمله بزرگ‌ترین عملیات تعیین کننده جنگ‌هاست گفت که عملیات کربلای چهار، عملیات فریب نبود ولی تبدیل به فریب شد.

وی همچنین توضیح داد که بحث لو رفتن اتفاقا از افتخارات جنگ است از این بُعد که ما حالت غافلگیری صد در صدی نمی‌توانستیم داشته باشیم و ما جنگ را در حالت لو رفتگی به پایان رساندیم.

بیشتر بخوانید:اقتصاد ایران پس ازعملیات کربلای۴ چگونه زمین‌‌گیر شد؟

در ادامه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه که به عنوان فرمانده در دو عملیات کربلای ۴ و ۵ نیز حضور داشته از طریق تلفن به برنامه ملحق شد و ضمن دفاع از عملکرد آقای رضایی در دوران جنگ ایران و عراق تصریح کرد که اگر می‌خواستیم بر مبنای لو رفتن عملیات، تصمیم‌گیری کنیم هیچ عملیاتی قابل اجرا نبود.

آقای سلیمانی گفت که فرماندهان عراقی زمانی که در عملیات کربلای پنج غافلگیر شدند در تحلیل‌هایی خود به این نتیجه رسیده بودند که کربلای چهار عملیات فریب بوده است.

با این حال او یادآور شد که انجام عملیات کربلای ۵ مخالفان زیادی در میان فرماندهان وقت سپاه از جمله خود او داشته ولی به اصرار فرمانده عالی جنگ یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی انجام شد و در عمل هم موفق بود.

پس از این اظهارات، آقای رضایی نیز در مورد ویژگی‌های این دو عملیات گفت که اگر کربلای چهار نبود کربلای پنج انجام نمی‌شد و اگر کربلای پنج نبود جنگ تا امروز ادامه داشت و صدام تا امروز باقی می ماند و اختلاف کویت و عراق شکل نمی‌گرفت.

فرمانده اسبق سپاه همچنین تاکید کرد که توئیتر فضای مناسبی برای سخن گفتن از جنگ نیست و دلیل من برای انتشار آن توئیت این بود که به جای طرح داستان تکراری از زوایه دیگری به عملیات کربلای ۴ نگاه شود.

به گفته آقای رضایی هر سال و همزمان با سالگرد انجام عملیات کربلای ۴ یک داستان تکراری مطرح می‌شود که این عملیات لو رفته بود و هزاران نفر شهید شدند و فرماندهان هیچ توجهی برای جان بچه‌های مردم نداشتند.

وی با رد این ادعاها تاکید کرد که مجموع جانباختگان عملیات کربلای ۴ تنها ۹۵۸ نفر بوده است.

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد که تا پایان امسال یا طی سال آینده آمریکا قصد دارد ایران را فریب دهد و برای مقابله با آن باید آماده باشیم.

سه روز پیش، محسن رضایی با انتشار توئیتی مدعی شد که عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شده بود.

عملیاتی که در دی ماه ۱۳۶۵ و با هدف تصرف بصره انجام شد ولی به دلیل لو رفتن به اهداف خود نرسید و هزار کشته، سه‌هزار و ۹۰۰ مفقود الاثر، و ۱۱ هزار مجروح بر جای گذاشت.

ادعای تازه آقای رضایی انتقادهای گسترده‌ای را در میان بازماندگان آن عملیات، خانواده جانباختگان و حتی مقام‌های سیاسی و دولتی ایران برانگیخت. به طوری که حتی خانواده جانباختگان آن عملیات اعلام کردند که قصد دارند علیه آقای رضایی اقامه دعوا کنند.

بیشتر بخوانید:فرزندان جان‌باختگان جنگ از محسن رضایی شکایت می‌کنند

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تراژدی یمن؛ کودک سربازان ۱۰ ساله‌ای که می‌جنگند، می‌کشند و کشته می‌شوند

سالگرد شناسایی عراق به عنوان آغازگر جنگ هشت ساله؛ بحث بی‌سرانجام غرامت

حمله به کنسولگری ایران در سوریه؛ گزینه‌ها و چالش‌های تهران برای «انتقام سخت» از اسرائیل