Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران یمن: گاهشمار نبرد حدیده در سالی که گذشت

Armed Houthi followers - Sanaa
Armed Houthi followers - Sanaa Copyright REUTERS/Khaled Abdullah
Copyright REUTERS/Khaled Abdullah
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هم اکنون تیم بین‌المللی ناظر بر آتش‌بس، علاوه بر نظارت بر خروج جنگجویان از حدیده، به دنبال اطمینان از این موضوع است که این بندر حیاتی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

آگهی

بندر استراتژیک حدیده در سال ۲۰۱۸ میلادی در مرکز توجه‌های بین‌المللی قرار گرفت. بسیاری سرنوشت جنگ تلخ یمن را گره خورده به سرنوشت این بندر می‌دانستند و همین موضوع باعث شد که هر دو سوی درگیری برای کنترل آن وارد جنگی خونین شوند. به همین دلیل بندر حدیده در یکسال گذشته به کانون زورآزمایی‌های سیاسی تبدیل شد و همزمان هدف حملات بی‌امان هوایی قرار گرفت.

ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی ادعا می‌کرد که ایران به عنوان حامی اصلی حوثی‌ها، از این بندر برای تامین سلاح شبه نظامیان استفاده می‌کند؛ ادعایی که بارها از سوی ایران رد شد.

حدیده یک مسیر حیاتی برای رسیدن غذا و کمکهای بهداشتی و دیگر کالاهای اساسی به یمن بود. بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت ۷۰ درصد ساکنان یمن که دچار قحطی هستند و با بیماری‌های فراگیر دست و پنجه نرم می‌کنند، برای دریافت آنچه نیاز دارند به این بندر وابسته‌اند.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به آنچه در سال ۲۰۱۸ میلادی بر بندر حدیده گذشت.

مه ۲۰۱۸: حمله به بندر توسط نیروهای دولتی

نیروهای طرفدار دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حملۀ بزرگی را علیه شورشیانی که کنترل حدیده را در اختیار داشتند، آغاز کردند. این نیروها در حدود ۱۳ کیلومتری شهر مستقر شدند تا خود را به گفتۀ احمد الکوکبانی، فرمانده «نیروهای مقاومت تهامی» و از فرماندهان تحت حمایت ائتلاف اعراب برای حمله‌ای «سریع با تلفات کم» آماده کنند.

با آغاز نبرد و تشدید حملات، بسیاری از ساکنان شهر مجبور به فرار شدند و به این ترتیب بندری زنده و پویا تبدیل به بیابانی خالی از سکنه شد.

تنها تا این مرحله از جنگ یمن، درگیری‌ها بیش از ۱۰ هزار کشته ۳ میلیون آواره برجای گذاشته بود.

جنگجویان وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی

ژوئن ۲۰۱۸: ابراز نگرانی سازمان جهانی بهداشت از نبرد حدیده

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که نبرد حدیده «جان بیش از ۶۰۰ هزار نفر را به خطر انداخته است». این سازمان نگاه ویژه‌ای به بندر حدیده داشت زیرا این تنها مسیری بود که می‌توانست از طریق آن تجهیزات پزشکی و بهداشتی را وارد یمن کند.

با تشدید نبردها و افزایش خشونتها در طول تابستان، این سازمان پیشنهاد داد که بندر حدیده تحت نظارت سازمان ملل درآید.

ژوئیه ۲۰۱۸: فرستادۀ ویژه سازمان ملل وارد یمن شد

مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن با هدف جلوگیری از تشدید حملات در این شهر بندری، وارد یمن شد. او به کمک ویدئو کنفرانس از صنعا مقابل اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که به دنبال از سرگیری مذاکرات سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌های یمن است. او همچنین از خوشبینی‌اش برای رسیدن به نتیجه پس از گفتگو با رهبران ارشد حوثی‌ها سخن گفت.

TT News Agency/Stina Stjernkvist via REUTERS
مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمنTT News Agency/Stina Stjernkvist via REUTERS

اوت ۲۰۱۸: افزایش سه برابری شمار موارد مشکوک به وبا در بندر حدیده

مراکز بهداشت فعال در بندر حدیده که تحت حمایت سازمان غیردولتی «Save the Children» بودند، اعلام کردند که شمار افراد مشکوک به وبا از ۴۹۷ بیمار در ماه ژوئن به ۱۳۴۲ نفر در ماه اوت افزایش یافته است. بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت نیز ۳۰ درصد از کل افراد مشکوک به وبا کودکان زیر سن ۵ سال بودند.

اکتبر ۲۰۱۸: تشدید دوبارۀ درگیری‌ها در بندر حدیده

ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی طی چند روز چندین حملۀ هوایی را علیه مواضع حوثی‌ها در بندر حدیده به اجرا گذاشت؛ با این هدف که به پیشروی نیروهای طرفدار دولت یمن در روی زمین کمک کند. این حملات باعث شد که دهها هزار تن دیگر از ساکنان حدیده مجبور به فرار شوند.

نوامبر ۲۰۱۸: افزایش شمار حملات علیه حوثی‌ها

نیروهای دولتی یمن که تحت حمایت ائتلاف اعراب بودند حملۀ بزرگی را علیه شورشیان باقی مانده در منطقه آغاز کردند. آنها همزمان، هم با حملات هوایی و هم توپخانۀ دریایی بندر حدیده را هدف قرار دادند. این حملات در حالی انجام شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار برقراری آتش‌بس در این منطقه شده بود.

دسامبر ۲۰۱۸: توافق آتش‌بس

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اوایل ماه دسامبر اعلام کرد که طرفهای جنگ یمن با برقراری آتش‌بس در بندر حدیده موافقت کرده‌اند. در آن زمان همچنان نبردهایی میان شورشیان شیعۀ حوثی و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی در مناطق جنوبی و شرقی بندر حدیده وجود داشت اما تا پایان ماه دسامبر بخش قابل توجهی از نبردها به تدریج پایان یافت.

REUTERS/Khaled Abdullah
ناظران بر آتش‌بس؛ ورود نمایندگان سازمان ملل به صنعاREUTERS/Khaled Abdullah

وضعیت کنونی بندر حدیده

هم اکنون آتش‌بسی شکننده در بندر حدیده برقرار است. بر اساس گزارش تیم نظارتی که از سوی سازمان ملل به منطقه فرستاده شده، تنها درگیری‌های پراکنده‌ای در ۲۶ دسامبر در این منطقه دیده شده است که هر دو طرف این درگیری نیز طرف مقابل را عامل این درگیری‌ها و نقض آتش‌بس اعلام کرده‌اند.

تیم ناظر بر آتش‌بس، علاوه بر نظارت بر خروج جنگجویان از شهر، به دنبال اطمینان از این موضوع است که این بندر حیاتی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگذشتگان سرشناس جهان در سال ۲۰۲۳؛ از سیلویو برلوسکونی تا متیو پری

حوثی‌ها برنامه جهانی غذا را به ارسال کمک‌های خوراکی فاسد به یمن متهم کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است