پایان رویای صلح «آموس اوز»؛ نویسنده اسرائیلی منتقد احمدی‌نژاد درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایان رویای صلح «آموس اوز»؛ نویسنده اسرائیلی منتقد احمدی‌نژاد درگذشت
کپی رایت  عکس از رویترز

«آموس اوز» نویسنده نام آشنای اسرائیلی در سن ۷۹ سالگی و در پی ابتلا به سرطان درگذشت.

آقای اوز از جمله روشنفکران چپگرای اسرائیلی به شمار می‌رفت و به دلیل نگارش کتاب‌های «درك زن»، « استراحت درست»، « تماس با آب» و «جعبه سياه» به شهرت رسیده بود.

او در سال ۲۰۰۸ میلادی موفق به دریافت جایزه بنیاد ادبی هانریش هاینه شد و در سال ۲۰۰۹ نیز جزء نامزدهای نهایی دریافت جایزه نوبل ادبیات بود. آقای اوز در سال ۲۰۱۳ موفق به دریافت جایزه ادبی فرانتس کافکا شد.

او پس از آن که در رمان «گفتگوى سربازان» از خشونت نظاميان اسرائيل عليه آوارگان فلسطينى در نوار غزه انتقاد کرد و با تاسیس جنبش صلح اکنون(شالوم عخشاو) از تشکیل دولت مستقل فلسطینی حمایت کرد.

بیشتر بخوانید:پشتیبانی ترامپ از طرح «دو دولت» برای حل اختلافات اسرائیل و فلسطینی‌ها

او پیشتر و در گفت‌و‌گو با یورونیوز گفته بود که فلسطینی ها و اسرائیلی ها سرزمین دیگری برای مهاجرت و زندگی ندارند بنابراین باید با تقسیم منطقه به دو کشور مستقل به زندگی مسالمت‌آمیز روی بیاورند.

آقای اوز در این گفت‌وگو از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران انتقاد کرده بود و اظهارات او علیه اسرائیل را با رهبران نازی همسان دانسته بود. او همچنین گفته بود که تمام گروه‌های تندرو از جمله حماس بیش از اسرائیل به مردم فلسطین آسیب می‌رسانند. او از گروه‌های راست‌گرای اسرائیلی نیز به دلیل دمیدن در آتش اختلاف با فلسطین انتقاد کرده بود.

از میان آثار این نویسنده اسرائیلی رمان «ناگهان در دل جنگل» به فارسی ترجمه شده و در سال ۱۳۹۰ در تهران به چاپ رسیده است. همچنین «ناتالی پورتمن» هنرپیشه مطرح اسرائیلی-آمریکایی در سال ۲۰۱۴ میلادی فیلمی را بر اساس رمان پرفروش آقای اوز با نام «داستان عشق و تاریکی» که به روایت زندگی نویسنده آن اختصاص داشت، کارگردانی کرد.

بیشتر بخوانید:از «زنان قدرتمند» تا «تاکسی تهران» در پنجاه و نهمین جشنواره فیلم لندن

به کانال تلگرام یورنیوز فارسی بپیوندید