Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

حمیدرضا باقری درمنی، مشهور به «سلطان قیر» اعدام شد

حمیدرضا باقری درمنی، مشهور به «سلطان قیر» اعدام شد
Copyright عکس از خبرگزاری مهر
Copyright عکس از خبرگزاری مهر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمیدرضا باقری درمنی که به جرم افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه کلاهبرداری و رشاء به اعدام محکوم شده بود، بامداد روز شنبه، اول دی ماه سال ۹۷ اعدام شد.

آگهی

حمیدرضا باقری درمنی ملقب به «سلطان قیر» بامداد روز شنبه، اول دی ماه سال ۹۷ اعدام شد. خبرگزاری میزان به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران جرم آقای درمنی را افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه کلاهبرداری و رشاء اعلام کرده که به تایید دیوان عالی کشور هم رسیده بود.

پرونده او و مرتبطان او شامل ١۵۵ جلد و ٣٢۵ صفحه کیفرخواست و ۲۵ هزار برگ است. این تعداد صفحه‌ها شامل شکایت شرکت پالایش نفت جی، بانک ملی، بانک گردشگری، صرافی اقتصاد نوین و سامان مجد می‌شود که در دادسرای عمومی و انقلاب تهران رسیدگی شده است.

نقشه ناکام فرار ۱۰ میلیارد تومانی درمنی

حکم اعدام درمنی در شرایطی بامداد امروز انجام شد که نقشه فرار او چندی پیش ناکام ماند. عده‌ای بنا داشتند او را فراری بدهند اما تیم فرار شناسایی و دستگیر می‌شود. او را در ایران به نام سلطان قیر می‌شناختند.

با دستگیری تیم فرار مشخص می‌شود این افراد با عنوان جعلی قصد داشته‌اند با ارسال نامه‌ و تماس‌ها او را از ندامتگاه اوین به منظور اعزام برای رسیدگی به پرونده خارج کنند. آنها بنا داشتند در قالب این اعزام مقدمات فرار او را فراهم سازند.

یک مقام آگاه در پرونده به خبرگزاری مهر خبر داده بود که مبلغ مشخص شده برای انجام این عملیات ده میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که باید به صورت نقد در اختیار گروه قرار می‌گرفت.

رقم دقیق کلاهبرداری

به گزارش ایسنا و به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، محکوم‌علیه باقری درمنی در سالیان متمادی با تشکیل باند، به اقدامات مجرمانه‌ای دست زده است و با اعمال متقلبانه، جعل، تبانی، پرداخت رشوه به کارکنان چند دستگاه و تشکیل شرکت‌های صوری و کاغذی متعدد از جمله شرکت قائم کوثر، شرکت محمد بازرگانی شایان، شرکت پرشین به‌گستر، شرکت شکوه آبیده و شرکت آریا برج هرم از شکات فوق جمعا یک هزار و هفتاد و هشت میلیارد و یکصد و هفتاد و یک میلیون و چهارصد هزار تومان کلاهبرداری کرده است.

اسناد جعلی برای دریافت ضمانت بانکی

در رسیدگی به پرونده مشخص شد از ۴۷ سند جعلی برای اخذ ضمانت‌نامه بانکی و یا ترهین معامله و ۳۶ فقره ضمانت‌نامه جعلی و ۱۰۲ فقره ضمانت‌نامه بدون پشتوانه، ۳۳ فقره چک‌های مخدوش با مبالغ سنگین و جعل در اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد کشور استفاده کرده است.

آقای باقری درمنی با همدستی مرتبطین خود و با پرداخت رشوه و تبانی با کارشناسان، املاک را به چند برابر قیمت واقعی ارزش‌گذاری و به بانک ارائه می‌داد، از جمله ملکی که حدود ۴۰۰ میلیارد ریال ارزش داشته با پرداخت رشوه و تبانی به ۱۲۶۹ میلیارد ریال ارزش‌گذاری و در رهن شرکت نفت جی قرار داد.

حکم مفسد فی‌الارض

بازپرس دادسرای تهران پس از تحقیقات مفصل، جمع‌آوری اسناد و مدارک مثبته جرم در خصوص باقری درمنی به عنوان سرشبکه و سایر اعضاء باند و شبکه به استناد ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبان ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و به عنوان مفسد فی‌الارض نظر به جلب دادرسی و معاون دادستان و سرپرست دادسرای اقتصادی با صدور کیفرخواست پرونده را به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال می‌کند. نامبرده در پایان دادرسی به اعدام و رد مال محکوم می شود و دیوان عالی هم رای بدوی را تایید می کند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هادی رضوی به ۲۰ سال حبس محکوم شد

گزارش عفو بین‌الملل از کاهش اعدام‌ها در ایران و جهان؛ ایران همچنان دوم است

استقبال سازمان ملل از تعلیق حکم اعدام هفت نوجوان در ایران؛ «حمید احمدی را اعدام نکنید»