Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سناتور ارشد آمریکایی: تکلیف کُردهای سوریه چه می‌شود؟

عکس از رویترز
عکس از رویترز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوریخواه آمریکایی خواستار تشکیل جلسه فوری سنای آمریکا با موضوع بررسی تصمیم ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و سوریه شده است. مساله‌ای که حتی استعفای وزیر دفاع این کشور را به دنبال داشته است.

آگهی

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوریخواه آمریکایی خواستار تشکیل جلسه فوری سنای آمریکا با موضوع بررسی تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و سوریه شده است. مساله‌ای که حتی استعفای وزیر دفاع این کشور را به دنبال داشته است. او که عضو کمیته نیروهای مسلح سنا نیز به شمار می‌آید خواستار توضیح مستقیم جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا است. گراهام همچنین در توئیترش هشدار داده که خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه موضع کُردها به عنوان متحدان آمریکا را در برابر ترکیه تضعیف می‌کند. او در حساب توئیتری خود نوشته «ما ترکیه را برای هرگونه ضربه زدن به کردها، متحد ما در برابر داعش مسوول می‌دانیم. در واقع ما با این کار{ خروج نیروهای نظامی آمریکا} به ترکیه امکان می‌دهیم، کردها را نابود کنند. کردها شجاعانه در برابر داعش مبارزه کردند و متحدان ما بودند. به نظر من اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد ما اردوغان را در دسته‌بندی قرار می‌دهیم که پیشتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را قرار داده بودیم.»

او همچنین تاکید کرده که حکومت باید به مردم پاسخگو باشد که تکلیف کُردها چه خواهد شد؟ آیا ما برنامه مشخصی برای دوران پس از خروج نیروها برای متحدان کُرد خود داریم یا نه؟

داعش‌ برای آمریکا برنامه‌ دارد

وزیر دفاع آمریکا پیش تر اعلام کرد که به دلیل افزایش اختلاف‌ها با رئیس جمهوری این کشور نامه استعفای خود را به دونالد ترامپ ارائه کرده است. گراهام که همواره از سناتورهای آمریکایی حامی دونالد ترامپ به شمار می‌آمده در تصمیم ترامپ در سوریه با او اختلاف نظر پیدا کرد و منتقد سیاست‌های او شد. دونالد ترامپ معتقد است که داعش در منطقه شکست خورده و حالا وقت خروج نیروهای آمریکایی است اما لیندسی گراهام تاکید دارد که داعش در افغانستان شکست نخورده که قوی‌تر شده است. او همچنین گفته «برای من مشخص است که داعش در حال برنامه‌ریزی است تا به آمریکا ضربه بزند.»

خروج ترامپ و هزینه برای کردها

یکی از مسائلی که به دنبال خروج نیروهای آمریکا از سوریه و افغانستان مطرح شده و گراهام نیز بارها در گفت‌وگوها و مواضعش به آن اشاره داشته مساله عواقب خروج نیروهای آمریکایی برای کردها است. نیروهای کرد سال‌ها در صف مبارزه با داعش پیش‌قدم بوده‌اند و در همین حال جزو متحدان آمریکا به شمار می‌آمدند. برخی زمزمه‌ها از توافق‌های ضمنی میان ترامپ و رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در موضوع کردها به گوش می‌رسد. گراهام در توئیت دیگری نوشته «درست است که می‌خواهید دیگران بیشتر بجنگند و بیشتر پرداخت کنند اما کردها به خوبی مقابل داعش جنگیدند و دفاع کردند و متحدان ارزشمندی برای ما بودند.»

او همچنین گفت‌وگوی توئیتری‌اش با ترامپ را اینطور پایان داده «در نهایت اینکه ترجیح من این است که با تندروهای داعش و مانند آنها در حیاط خلوتشان بجنگیم و نه در کشور خودمان. من در این مسیر مبارزه با داعش در کنار دیگران را به مبارزه تنهایی ترجیح می‌دهم.»

جدال توئیتری ترامپ و گراهام

جدال توئیتری دو روز پیش ترامپ و لینسی گراهام نیز مرتبط با همین مباحث بود. بعد از اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و موضع‌گیری گراهام، ترامپ در توئیتی که به توئیت گراهام ارجاع داده بود، نوشت: «به سختی می‌توانم باور کنم که لیندسی گراهام بخواهد مخالف نجات جان سربازان و میلیاردها دلار پول ما باشد.»

گراهام نیز در سلسله توئیت‌هایی به ترامپ پاسخ داد. او نخست نوشت که من علاقه و عشق شما (ترامپ) به نیروهای نظامی را تحسین می‌کنم اما سربازان به فرماندهانشان باور دارند و شما باید به آنها باور داشته باشید. آنها ارزش اعتماد شما را دارند.

توصیه نظامیان را دنبال کنید

گراهام در توئیت دیگری خطاب به ترامپ نوشت «بحث من با شما این بوده که وقتی پای خروج نیروها از سوریه و جنگ با داعش مطرح است، توصیه نظامیان را دنبال کنید. خروج نیروهای آمریکا از سوریه یک هدف مشترک بود اما اینکه کی و چطور این اتفاق حاصل شود، مساله اصلی است. فکر می کنم شما هم در موقعیتی هستید که اشتباه مشابهی مانند آنچه باراک اوباما در عراق انجام داد را مرتکب شوید.»

در توئیت دیگر گراهام آمده «ایده برون‌سپاری امنیت ملی ما و مبارزه با داعش به روسیه و ایران و اسد محتوم به شکست است. این مساله به سیاست مرزهای باز برای داعش در سوریه و دیگر جاها منتهی خواهد شد.»

جنگ ۱۷ ساله آمریکا در افغانستان

آمریکا از سال ۲۰۰۱ و به دنبال حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج‌های دوقلو به جنگ نیروهای تندرو در افغانستان رفت. این جنگ ۱۷ ساله به گفته گراهام هنوز به پایان نرسیده اما ترامپ در تصمیمی عجیب بنا دارد نیروهای آمریکایی را از افغانستان و سوریه خارج کند. او تصمیم گرفته تا ۷ هزار نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان را از این کشور خارج کند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده درباره سوریه تصمیم می گیرم

ترامپ فعلا سربازان آمریکا را از سوریه خارج نمی کند

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران