Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان: حق همسایگی ایجاب می‌کند اکنون در کنار ایران باشیم

اردوغان: حق همسایگی ایجاب می‌کند اکنون در کنار ایران باشیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«باید به تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشت و دو کشور در این زمینه اتفاق نظر داریم و مصمم هستیم همکاری‌های خود را افزایش دهیم.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد این کشور آماده همکاری‌های بیشتر با ایران است.

وی که در نشست رسانه‌ای پس از دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران سخن می‌گفت افزود: «تحریم آمریکا علیه ایران ثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کند و ترکیه برای کاهش پیامدهای این اقدام آماده همکاری با ایران است چرا که حق همسایگی ایجاب می‌کند کشورهایمان در روزهای سخت کنار یکدیگر باشند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

روسای جمهوری ایران و ترکیه همچنین بر لزوم مبارزه مشترک با پ.ک.ک و پژاک تأکید کردند.

در بیانیه مشترکی که روز پنجشنبه پس از نشست روسای جمهوری دو کشور به امضا رسید مقامات دو کشور تصریح کردند «علیه فعالیت‌های غیرقانونی و تروریستی» عناصر این دو گروه از «مکانیزم‌ همکاری‌های موجود حداکثر استفاده» را خواهند کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز پنج‌شنبه در سفری رسمی وارد آنکارا پایتخت ترکیه شد.

هدف اصلی این سفر شرکت در پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه عنوان شده است. سران دو کشور همچنین توافق کردند همکاری در زمینه گردشگری، فرهنگ، آموزش و پرورش، علوم، جوانان و ورزش را افزایش دهند.

سفر رئیس جمهوری ایران به آنکارا که در حالی صورت می‌گیرد که خبر خروج نیروهای ایالات متحده از سوریه بر مناسبات منطقه‌‌ای این کشورها سایه انداخته است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره شرایط سوریه گفت:‌ «سرنوشت سوریه بایستی صرفا در اختیار مردم سوریه باشد.» وی با تأکید بر نظر مشترک ترکیه در این باره افزود: «باید به تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشت و دو کشور در این زمینه اتفاق نظر داریم و مصمم هستیم همکاری‌های خود را افزایش دهیم.»

ایران به همراه روسیه از متحدان و حامیان دولت بشار اسد به شمار می‌روند حال آنکه دولت رجب طیب اردوغان از بسیاری از گرو‌ه‌های نظامی مخالف اسد حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان از احتمال آغاز عملیات نظامی ترکیه در سوریه خبر داد

تنش بین ترکیه و شبه نظامیان کرد؛ اردوغان با ترامپ تلفنی گفتگو کرد

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه