Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خبرنگاران بدون مرز: خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت

حملات دوگانه انتحاری در کابل
حملات دوگانه انتحاری در کابل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از فجیع ترین حوادث سال جاری برای خبرنگاران انفجار دوگانه ای بود که ۳۰ آوریل کابل، پایتخت افغانستان را به لرزه انداخت. شاه ماری فیضی، عکاس خبرگزاری فرانسه و تعدادی از خبرنگاران رادیو آزاد اروپا و طلوع نیوز بخشی از قربانیان این حادثه تروریستی بودند.

آگهی

هشتاد خبرنگار در سال جاری میلادی حین انجام مامورت حرفه ای و یا به دلیل پوشش رویدادهای خبری در سراسر جهان جان خود را از دست داده اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارش سالانه خود ضمن اعلام این خبر تصریح کرد که شمار تلفات خبرنگاران نسبت به سال گذشته میلادی دست کم پانزده نفر افزایش یافته است.

در این گزارش ضمن ابراز تاسف نسبت به اعمال «خشونت های بی سابقه» بر ضد خبرنگاران آمده است: «۶۳ تن از قربانیان را خبرنگاران حرفه ای تشکیل می دهند که این آمار نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.» بر این اساس سیزده خبرنگار غیر حرفه ای و ۴ دستیار رسانه ای نیز در میان قربانیان سال جاری به چشم می خورد.

بیشتر بخوانید:

بیش از نیمی از افرادی که در این فهرست جای گرفته اند همانند جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی از قصد مورد هدف قرار گرفته یا به عمد مورد سوء قصد واقع شده اند. روزنامه نگار منتقد ریاض روز دوم اکتبر سال جاری پس از ورود به سفارت کشورش در استانبول به قتل رسید.

یان کوسیاک، روزنامه نگار اسلواک نیز روز بیستم فوریه کشته شد. کوسیاک ماه فوریه گذشته به همراه نامزدش به طرز فجیعی به قتل رسید. جسد او و نامزدش در خانه‌شان درنزدیکی براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی پیدا شد. آنها به ضرب ده‌ها گلوله کشته شده بودند.

بیشتر بخوانید:

کریسفت دولوار، مدیر کل سازمان خبرنگاران بدون مرز با ابراز تاسف از «کینه و نفرت بعضا اعلام شده برخی رهبران سیاسی، مذهبی یا تجارت پیشگان بر ضد خبرنگاران، نسبت به تبعات فاجعه آمیز این رویکرد که با افزایش نگران کننده خشونت ها علیه خبرنگاران همراه است»، هشدار داده است.

اغلب خبرنگاران این فهرست را مردان (۷۷ خبرنگار مرد و ۳ خبرنگار زن) تشکیل می دهند که هنگام تهیه خبر و گزارش برای رسانه های محلی جان خود را از دست داده اند. در این میان تنها به ۳ مورد خبرنگار خارجی برای رسانه ها اشاره شده است.

کدام کشور بیشترین قربانی را داده است؟

افغانستان کشوری است که بیشترین تعداد خبرنگاران کشته شده را داشته است. بر اساس این گزارش ۱۵ خبرنگار افغان سال جاری در مناقشات داخلی این کشور هنگام پوشش خبری جان باخته اند.

این عنوان تا پیش از این در اختیار سوریه بود؛ کشوری که از سال ۲۰۱۲ تا سال گذشته صدر فهرست را در اختیار داشت و اینک با یازده کشته به عنوان دومین کشور خطرناک برای خبرنگاران مطرح است.

یکی از فجیع ترین حوادث سال جاری برای خبرنگاران انفجار دوگانه ای بود که ۳۰ آوریل کابل، پایتخت افغانستان را به لرزه انداخت. شاه ماری فیضی، عکاس خبرگزاری فرانسه و تعدادی از خبرنگاران رادیو آزاد اروپا و طلوع نیوز بخشی از قربانیان این حادثه تروریستی بودند.

بیشتر بخوانید:

گفته می شود این حادثه، مرگبارترین حمله برای خبرنگاران پس از کشتار سال ۲۰۰۹ ماگوئیندانائو در فیلیپین بود که طی آن دست کم ۳۲ خبرنگار جان خود را از دست دادند.

در این گزارش همچنین تاکید شده است که حدود نیمی از هشتاد خبرنگار کشته شده در کشورهایی چون مکزیک (۹ نفر)، هند (۶ نفر) و ایالات متحده آمریکا (۶ نفر) جان باخته اند که در آنجا خبری از جنگ و مناقشه داخلی نیست. تیراندازی به دفتر یک روزنامه در شهر آناپولیس آمریکا یکی از این نمونه هاست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روزنامه‌نگار مشهور اشپیگل به دلیل «دروغ‌پردازی گسترده» اخراج شد

گزارشگران بدون مرز: بازداشت روزنامه نگاران راه حل بحران‌های ایران نیست

گزارش آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۴؛ ایران و افغانستان در میان ۵ کشور قعر جدول، حوزه اسکاندیناوی در صدر