هشدار دیده‌بان حقوق بشر به پلیس فرانسه: در تظاهرات شنبه خویشتندارتر باشید

هشدار دیده‌بان حقوق بشر به پلیس فرانسه: در تظاهرات شنبه خویشتندارتر باشید
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از وکلای فرانسوی با آتش زدن‌ مجموعه قوانین کیفری، نسبت به استفاده خارج از حد و حصر پلیس از خشونت اعتراض کردند.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی ضمن انتقاد از خشونت پلیس ضد شورش فرانسه علیه تظاهرات‌ اخیر در پاریس، خواستار کاربرد محدودتر زور در تجمع شنبه ۱۵ دسامبر جلیقه زردها شد.

از پنج هفته پیش به این سو، مخالفان سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون با برپایی تظاهرات و بستن جاده‌ها و خیابان‌ها به طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل اعتراض می‌کنند. با وجود عقب نشینی دولت و وعده ماکرون برای بهبود شرایط معیشتی، اعتراض‌ها کماکان دراین کشور ادامه پیدا کرده است.

کاتریک راج، پژوهشگر بخش اروپای غربی سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «پلیس فرانسه مسئولیت سنگینی برای کنترل همزمان تظاهرات جلیقه زردها و اعتراض‌های دانش آموزان حومه‌های شهرها دارد. با این حال، این بدان معنی نیست که آن‌ها برای استفاده از اسپری‌های شیمیایی، گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی، آزاد هستند.» وی افزود: «شیوه‌هایی که ممکن است برای متفرق کردن تظاهرات خشونت آمیز کارآمد باشد، تناسبی با گردهم‌آیی صلح‌آمیز شهروندان ندارد.»

پس از بروز خشونت از سوی تظاهرکنندگانی که در فرانسه به خراب‌کاران (casseurs) مشهورند، پلیس ضد شورش فرانسه با شدت کم‌سابقه تظاهرات جلیقه زردها را سرکوب کرد. این روند پس از اعتراض‌های دانش‌آموزان دبیرستان‌های حومه شهرهای بزرگ هم ادامه یافت. انتشار تصاویر دانش‌آموزان یکی از حومه‌های پاریس در حالت «بازداشت جنگی» هم افکار عمومی را نسبت به خشونت پلیس به شدت جریحه دار کرد.

انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت

پس از آن در تظاهرات شنبه گذشته، پلیس فرانسه با اعزام خودروهای زرهی به خیابان‌های پاریس و بازداشت‌های پیشگیرانه و اتخاذ رویکردی تهاجمی‌تر نسبت به تظاهرکنندگان، انتقادهای بسیاری را متوجه خود کرد؛ بسیاری از کانون‌های وکلا در پاریس و در شهرستان‌ها با گذاشتن کتاب‌های قانون مجازات در ورودی ساختمان‌های دادگستری یا آتش زدن‌ مجموعه قوانین کیفری، نسبت به استفاده خارج از حد و حصر پلیس از خشونت، اعتراض کردند.

رویترز
وکلای فرانسوی قوانین کیفری را در اعتراض به برخورد پلیس با معترضان به آتش کشیدندرویترز

دیده‌بان حقوق بشر از دولت و پلیس فرانسه خواسته است در پنجمین تظاهرات جلیقه زردها، خویشتنداری بیشتری از خود نشان دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهار «ناامیدی» دیده‌بان حقوق بشر از رویکرد ماکرون

فراخوان اتحادیه پلیس فرانسه برای اعتصاب سراسری

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟