فرار اعضای داعش از زندانی در شمال عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرار اعضای داعش از زندانی در شمال عراق

۲۱ زندانی که بیشتر آنها از شبه نظامیان عضو داعش بودند و به جرم فعالیت‌های تروریستی در زندان نگهداری می‌شدند، توانستند از زندانی در شمال عراق فرار کنند.

زندان سوسا در نزدیکی شهر کردنشین سلیمانیه، در منطقۀ خودمختار کردستان عراق قرار دارد اما اداره و کنترل آن با دولت مرکزی عراق است.

در این زندان امنیتی، عمدتا شبه نظامیان وابسته به گروه‌های افراطی نگهداری می‌شوند یعنی ستیزه جویانی که از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون در جریان درگیری‌ها برای بازپس گیری خاک عراق از نیروهای داعش به اسارت درآمده‌اند.

فرار زندانیان در ساعات پایانی روز چهارشنبه انجام شده است. پس از انتشار خبر این فرار، نیروهای امنیتی کردستان عراق عملیاتی را برای یافتن زندانیان به اجرا گذاشتند و درنهایت توانستند ۱۵ تن از آنها را دوباره پیدا و دستگیر کنند.

محل پنهان شدن شش زندانی دیگر هنوز مشخص نیست. همچنین مشخص نشده است که این زندانیان چگونه توانسته‌اند از این زندان امنیتی فرار کنند.

دولت اسلامی داعش در اوج قدرت خود بیش از یک سوم خاک عراق را در اختیار داشت. اگرچه این گروه افراطی هم اکنون قدرت خود را در بسیاری از بخش‌های این کشور از دست داده اما در مناطقی بویژه در نزدیکی مرز سوریه همچنان دارای نفوذ است و به تازگی نیز دست به اجرای چند عملیات چریکی زده است.

بیشتر بخوانید: