بمب‌ساز آلمانی عضو طالبان به ۶ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادگاه دوسلدورف
دادگاه دوسلدورف   -  Copyright  رویترز

یک مرد ۳۷ ساله آلمانی که پنج سال همراه با اعضای طالبان در جنوب افغانستان می‌جنگید، به شش سال زندان محکوم شد. او علیرغم اینکه ادعا می‌کرد از نظر سلامت روانی مشکل دارد، اما مجرم شناخته شد.

توماس.ک که در لهستان متولد و در ایالت راینلاند-فالتس آلمان بزرگ شده است، در ماه فوریه (بهمن) گذشته توسط نیروهای ویژه آلمان و ایالات متحده آمریکا در جنوب افغانستان بازداشت شد. او در ماه آوریل (اردیبهشت) به آلمان بازگردانده شد.

توماس.ک به تلاش برای قتل با پرتاب نارنجک به اردوگاه ارتش افغانستان هم متهم شده بود اما دادگاه عالی دوسلدورف اعلام کرد که این اتهام ثابت نشده است.

بیشتر بخوانید:شهروند آلمانی عضو طالبان در افغانستان دستگیر شد

این مرد آلمانی اعتراف کرد که در سال ۲۰۱۲ برای پیوستن به طالبان به پاکستان سفر کرد و پنج سال را همراه با اعضای طالبان جنگید.

دادستانی آلمان، در دادگاه او را متهم کرد که به عضویت «واحد سرخ» طالبان درآمده بود. «واحد سرخ» طالبان بخشی است که حملات انتحاری را انجام می‌دهد. در این بخش، او مسئول ساخت بمب بود.

متهم این پرونده اعلام کرد که در سن ۱۷ سالگی مسلمان شده است. او همچنین اعلام کرد که از بیماری‌های اسکیزوفرنی و افسردگی رنج می‌برد اما کارشناسان روانپزشکی تاکید کردند که مسائل روحی او باعث «کاهش» یا «لغو» مسئولیت کیفری او نمی‌شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید