Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گروه‌های یمنی لیست ۱۵ هزار نفره اسرای خود را برای آزادی مبادله کردند

گروه‌های یمنی لیست ۱۵ هزار نفره اسرای خود را برای آزادی مبادله کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حاشیه مذاکرات صلح یمن در استکهلم سوئد، حوثی‌ها و نمایندگان دولت یمن با یکدیگر توافق کردند که اسرای یکدیگر را آزاد کنند.

آگهی

زندانیان یمنی میان گروه‌های مختلف در این کشور با یکدیگر مبادله خواهند شد. این مطلب را روز سه‌شنبه یکی از مقام‌های ارشد کمیته صلیب سرخ بین‌الملل در سوئد اعلام کرد.

در چارچوب ششمین روز مذاکرات صلح یمن در استکهلم، پایتخت سوئد هیات انصارالله و هیات دولت یمن لیستی ۱۵ هزار نفره از اسرا و بازداشتی‌ها را با یکدیگر مبادله کردند.

به گفته منبع نزدیک به این مذاکرات، مجموع اسرای دو طرف ۱۵ هزار نفر است و طرفین به مدت دو هفته فرصت دارند تا اسامی موجود در لیست آزادسازی را بررسی کنند. یوهانس برومر، رئيس هیئت کمیته صلیب سرخ در مذاکرات سوئد با تایید تبادل اسامی اسرا بین دو هیئت گفت: «ما می‌دانیم که این اتفاق انجام شده است و در عین حال بر این نکته آگاهی داریم که این مسیر به سرعت امکان پذیر نیست و هفته‌ها و حتی شاید ماه‌ها به طول بینجامد.»  

طرفین پس از انجام بررسی‌های لازم یک هفته فرصت خواهند داشت نقطه نظرات خود را به طرف مقابل اعلام کنند و ظرف یک هفته نیز برای ارائه پاسخ فرصت خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

طبق توافق، طرفین پس از ۴ هفته لیست‌های خود را به صلیب سرخ جهانی تحویل می‌دهند و در نهایت روند انتقال اسرا از طریق فرودگاه سیئون و صنعا صورت می‌پذیرد.

نماینده انصارالله اعلام کرد طرفین لیستی بالغ بر ۷ هزار نفر، از اسرا و بازداشتی‌ها ارائه کردند که شامل اسامی ۲۰۰ افسر بلندپایه می‌شود.

وزیر خارجه دولت یمن هم در توییتی اعلام کرد لیستی شامل ۸۷۷۶ اسم شامل فعالین و روزنامه نگاران ارائه کرده است.

از سوی دیگر صلیب سرخ بین‌الملل می‌گوید افزایش سوءتغذیه در یمن طی ماه‌های گذشته وضعیت نگران‌کننده‌ای پیدا کرده است.

جنگ داخلی یمن که از سال ۲۰۱۵ با مداخله نظامی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی شدت گرفت تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و فجیع‌ترین بحران انسانی عصر حاضر را رقم زده است.

این کشور جنگ زده هم اکنون به دو بخش تقسیم شده است. نیروهای وفادار به دولت کنترل جنوب و بخش مهمی از مناطق مرکز کشور را در دست دارند در حالی که شمال، بخش‌های غربی و نیز صنعا، پایتخت یمن تحت کنترل کامل شبه نظامیان حوثی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشرفت مذاکرات صلح یمن؛ فرودگاه صنعا بازگشایی می شود

مخالفت دولت آمریکا با قطع کمک به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است