مخالفت دولت آمریکا با قطع کمک به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن

مخالفت دولت آمریکا با قطع کمک به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در آینده یمن هیچ جایی برای تهدید متحدان ایران علیه عربستان سعودی، امارت متحده عربی و شاهراه‌های اقتصاد جهانی وجود ندارد.»

آگهی

یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا از مخالفت شدید دولت این کشور با هرگونه قطع کمک به ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی خبر دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز تیموتی لندرکینگ، معاون بخش خلیج فارس وزارت خارجه ایالات متحده با بیان این موضع در ابوظبی گفت: «در آینده یمن، هیچ جایی برای تهدید متحدان ایران علیه عربستان سعودی، امارت متحده عربی و شاهراه‌های اقتصاد جهانی وجود ندارد.» وی افزود ائتلاف تحت رهبری ریاض همچنان به جنگ با ستیزه جویان القاعده و دولت اسلامی در یمن متعهد است.»

ادامه حمایت قاطع واشنگتن از ائتلاف عربی در یمن در حالی اعلام می‌شود که گفت‌‌وگوهای سازمان ملل متحد برای صلح یمن در سوئد میان نمایندگان جنبش انصار‌الله (حوثی‌ها) و دولت تحت حمایت ریاض از روز پنجشنبه آغاز شده است. روز شنبه هیات نمایندگی شورشیان خواستار تدوین یک نقشه راه برای ایجاد دولت انتقالی و مرحله گذار با مشارکت تمام گروه‌های یمنی شد.

پیش از آغاز این مذاکرات تمام قدرت‌های درگیر در جنگ یمن، از ایران و امارات تا ایالات متحده و فرانسه، از گفت‌‌وگوهای صلح و ضرورت پایان درگیری‌ها حمایت کرده بودند.

رویترز
حوثی‌ها در مذاکرات صلح در سوئد خواستار ایجاد دولت انتقالی با مشارکت تمام گروه‌ها شده اندرویترز

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول باعث افزایش فشارها بر ریاض شده است. تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات ایالات متحده هفته گذشته و پس از استماع سخنان جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در کمیته روابط خارجی، محمد بن سلمان، ولی‌عهد پرقدرت سعودی را مسئول مستقیم قتل آقای خاشقجی دانسته و نسبت به ادامه همکاری ایالات متحده با عربستان سعودی هشدار دادند. محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی و طراح جنگ یمن است.

بیشتر بخوانید:

ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض، از سال ۲۰۱۵ و برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی به قدرت و شکست حوثی‌های مورد حمایت ایران وارد میدان جنگ داخلی یمن شد. از آن زمان تا کنون ده‌ها هزار شهروند عمدتا غیرنظامی یمنی جان خود را در این جنگ از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر در معرض مرگ از گرسنگی قرار دارند.

رویترز
میلیون‌ها کودک در یمن در معرض خطر مرگ از گرسنگی قرار دارندرویترز

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه‌های یمنی لیست ۱۵ هزار نفره اسرای خود را برای آزادی مبادله کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند