Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش صد هزار نفری شمار تلفات جاده ای در جهان، هر بیست و چهار ثانیه یک مرگ

افزایش شمار تلفات جاده ای در جهان، هر بیست و چهار ثانیه یک مرگ
افزایش شمار تلفات جاده ای در جهان، هر بیست و چهار ثانیه یک مرگ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکید شده است که شمار بالای قربانیان بهای سنگینی است که برای تردد در جاده ها پرداخت می شود. بر این اساس پیشرفت های حاصل در خصوص کنترل و کاهش سوانح جاده ای عمدتا در کشورهایی صورت گرفته که قوانین سخت گیرانه تری در باره برخی تخلفات اعمال می شود.

آگهی

شمار افرادی که سال ۲۰۱۸ در سوانح جاده ای جان خود را در کلیه کشورهای جهان از دست داده اند ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی از وضعیت امنیت جاده ای در جهان که هر پنج سال یکبار منتشر می شود با اعلام این مطلب یادآور شد: «حوادث جاده ای مهمترین عامل مرگ و میر در میان افراد ۵ تا ۲۹ سال را تشکیل می دهند.»

گفتنی است که میزان کلی مرگ و میر ناشی از سوانح جاده ای بر اساس این گزارش دست کم ۱۰۰ هزار نفر نسبت به گزارش قبلی سازمان بهداشت جهانی افزایش نشان می دهد. با توجه به آمار ارائه شده می توان به طور خلاصه گفت که هر۲۴ ثانیه یک نفر بر اثر سوانح جاده ای در جهان جان خود را از دست می دهد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی عابران پیاده، دوچرخه و موتورسواران به صورتی نامتناسب و به ویژه در کشورهای در حال توسعه سهم عمده ای از قربانیان حوادث جاده ای در جهان را به خود اختصاص داده اند. بر این اساس عابران پیاده و دوچرخه سواران ۲۶ درصد از قربانیان سوانح جاده ای را تشکیل می دهند، این میزان در آفریقا ۴۴ و در کشورهای شرق مدیترانه ۳۶ درصد گزارش شده است.

این نسبت برای رانندگان موتورسیکلت و مسافران آن ۲۸ درصد گزارش شده است که میزان آن در برخی مناطق جهان از جمله آسیای جنوب شرقی (۲۸ درصد) و کشورهای غرب حوزه اقیانوس آرام بین ۹ تا ۱۵ درصد بیشتر است.

اهمیت توجه به قوانین برای کاهش میزان تلفات

در گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکید شده است که شمار بالای قربانیان بهای سنگینی است که برای تردد در جاده ها پرداخت می شود. بر این اساس پیشرفت های حاصل در خصوص کنترل و کاهش سوانح جاده ای عمدتا در کشورهایی صورت گرفته که قوانین سخت گیرانه تری در باره برخی تخلفات اعمال می شود.

رانندگی با سرعت بالا، مصرف الکل هنگام رانندگی، عدم استفاده از کمربند ایمنی، بی توجهی به امکانات ایمن ساز برای کودکان و نداشتن کلاه ایمنی هنگام دوچرخه و موتورسواری از جمله مهمترین این تخلفات عنوان شده است.

دراین گزارش همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورها برای بهبود و بالابردن ضریب اجرایی قوانین به برخی اقدامات اساسی اشاره شده که در کنترل سوانح جاده ای و کاهش شمار تلفات تاثیر مثبتی داشته است. توجه به زیرساخت ها، مطمئن و ایمن سازی راه ها، پیاده روها، توسعه پیست های مخصوص وسائل نقلیه دو چرخ، بهبود کیفیت و ایمنی خودروها، توجه ویژه به معاینه فنی نظام مند وسائل نقیله، پیشرفته سازی سیستم ترمز خودروها و بهبود کیفیت خدمات و امداد رسانی جاده ای پس از بروز سوانح از جمله این اقدامات به شمار می روند.

آفریقا، بیشترین و اروپا کم ترین تلفات را داشته است

گزارش سازمان بهداشت جهانی در باره امنیت جاده ای در سال ۲۰۱۸ برغم تاکید بر افزایش شمار تلفات به این نکته اشاره دارد که نرخ اعلام شده برای قربانیان سوانح جاده ای به نسبت جمعیت جهانی طی سالهای گذشته با نوعی ثبات همراه بوده است.

این مسئله نشان می دهد که تلاش های صورت گرفته در زمینه بالابردن ضریب ایمنی جاده ها در برخی کشورهای دارای درآمد متوسط یا بالا سبب شده تا معضل تلفات جاده ای از آنچه گزارش شده فجیع تر نشود. بر این اساس اقدامات یاد شده در نهایت کاهش شمار تلفات جاده ای در ۴۸ کشور دارای درآمد متوسط و بالا را به همراه داشته است.

با اینحال گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکید می کند که شمار تلفات و آمار بالای سوانح جاده ای در کشورهای دارای درآمد پایین به دلیل بی توجهی به اهمیت قوانین و نیز بالا نبردن ضریب ایمنی جاده ها با کاهش همراه نبوده است.

در این گزارش تاکید شده است که خطر مرگ و میر ناشی از سوانح جاده ای در کشورهای دارای درآمد پایین نسبت به کشورهای مرفه سه برابر بیشتر است.

بر این اساس آفریقا با شاخص ۲۶.۶ برای هر یکصد هزار نفر، بالاترین و اروپا با شاخص ۹.۳ برای همین تعداد، پایین ترین میزان مرگ و میر ناشی از سوانح جاده ای را به نام خود ثبت کرده اند.

این آمار همچنین نشان می دهد که میزان تلفات ناشی از سوانح جاده ای در سه منطقه از جهان (آمریکا، اروپا و غرب اقیانوس آرام) نسبت به گزارش پنج سال گذشته با کاهش روبرو بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محدودیت سرعت در بزرگراه‌ها و تلفات حوادث جاده‌ای در ایران و آلمان

سقوط اتوبوس در دره ۷۰ متری ۱۳ کشته بر جای گذاشت

هشدار کارشناسان: بیماری‌های مقاربتی مقاوم به دارو در سطح جهان رو به افزایش است