Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست اوکراین از جامعه جهانی برای پاسخی «سریع و قاطع» به اقدامات روسیه

درخواست اوکراین از جامعه جهانی برای پاسخی سریع و قاطع به اقدامات روسیه
درخواست اوکراین از جامعه جهانی برای پاسخی سریع و قاطع به اقدامات روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه اوکراین که در جریان نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در میلان سخن می گفت با اشاره به تکرار اقدامات برهم زننده ثبات از سوی روسیه این رویکرد را تهدیدی بزرگ برای امنیت اروپا قلمداد کرد.

آگهی

برغم از سر گرفته شدن فعالیت در بنادر ماریوپل و بردانیسک اوکراین در دریای آزوف، محلی که به عنوان کانون تنش دریایی میان مسکو و کی‌یف لقب گرفته است، اوکراین خواستار آن شد که جامعه بین الملل هرچه سریعتر نسبت به اقدامات روسیه واکنش نشان دهد.

پاولو کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین روز پنجشنبه از جامعه جهانی خواست به «اقدام تجاوزگرانه» روسیه بر ضد کشورش در تنگه کرچ پاسخی «سریع و قاطع» بدهد.

وزیر امور خارجه اوکراین که در جریان نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در میلان سخن می گفت با اشاره به تکرار اقدامات برهم زننده ثبات از سوی روسیه این رویکرد را «تهدیدی بزرگ» برای امنیت اروپا قلمداد کرد.

این پنجمین نشست اعضای سازمان امنیت و همکاری اروپا در سطح وزیران بود که دستور جلسه آن تحت تاثیر تنش دریایی میان روسیه و اوکراین قرار گرفت.

پاولو کلیمکین در بخشی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که روسیه در سال جاری از اقدامات «تحریک آمیز و تجاوزگرانه» خود دست نکشیده بلکه بر وسعت آن نیز افزوده است.

نیروی دریایی روسیه روز بیست و پنجم نوامبر سه ناوچه اوکراینی و ۲۴ ملوان این کشتی های جنگی را به اتهام ورود «غیرقانونی» به قلمرو آبی روسیه در تنگه کرچ، محل اتصال دریای آزوف به دریای سیاه، توقیف کرد.

این تنش که پیشتر نیز با واکنش جامعه بین المللی مواجه شده نخستین رویارویی نظامی میان مسکو و کی یف پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ محسوب می شود. این درحالیست که با توجه به عدم شناسایی الحاق کریمه به روسیه، ناتو آب‌های ساحلی و سرزمینی کناره‌های این شبه جزیره را کماکان تحت حاکمیت اوکراین می‌داند.

نیروهای دولتی و جدایی طلبان اوکران که تحت نفوذ روسیه قرار داشتند ابتدای سال ۲۰۱۴، پیش از الحاق این شبه جزیره نیز به شدت در شرق اوکراین با یکدیگر درگیر شده بودند.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه اوکراین در ادامه روی سخن خود را به سازمان ملل متحد برگرداند و خواستار آن شد که این سازمان جهانی زمینه را برای واکنشی سریع و قاطع از سوی دیگر اعضاء به اقدامات روسیه فراهم کند.

پاولو کلیمکین در پایان خواستار آزادی فوری ملوان های اوکراینی و بازگشت سریع آنها به کشورشان شد؛ درخواستی که از سوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وس میچل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا تکرار شد.

این درحالی است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز ضمن محکوم کردن «رفتار اوکراین» به خصوص آنچه به ادعای وی بر سر زبان روسی و ممنوعیت استفاده از آن در اوکراین آمده، به رویکرد برخی کشورها برای توسل جستن به «باج خواهی و اعمال فشار و تهدید» اشاره و از «حمایت بی سابقه اعمال شده برای انجام کودتا» در اوکراین سخن گفته است.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین با تاکید بر وجود نوعی «بحران اعتماد در اروپای آتلانتیک» این مسئله را ناشی از گسترش بدون حساب و کتاب ناتو، استقرار سیستم های پدافند هوایی آمریکا در اروپا و مجازات های غیر قانونی به بهانه های ساختگی توصیف کرده است.

عملیات نظارتی پنتاگون بر فراز خاک اوکراین

از سوی دیگر فرماندهی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون روز پنجشنبه اعلام کرد برای تاکید مجدد بر حمایت واشنگتن از اوکراین پس از تنش اخیر در دریای آزوف، پروازی نظارتی بر فراز خاک این کشور انجام داده است.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای تاکید کرد که «آمریکا و متحدین روز پنجشنبه بر اساس پیمان آسمان باز «اوپن اسکای» Open Sky پرواز نظارتی فوق العاده ای را بر فراز خاک اوکراین به انجام رساندند.

آگهی

پیمان «اوپن اسکای» به ۳۴ کشور امضاء کننده توافقنامه های «کنفرانس امنیت و همکاری اروپا» (CSCE) امکان می دهد که برای انجام ماموریت های نظارتی از جمله بررسی تحرکات نظامی و اقدامات کنترل تسلیحات بر فراز خاک یکدیگر عملیات پروازی انجام دهند.

دفتر کنترل تسلیحات در وزارت دفاع آمریکا با انتشار توییتی اعلام کرده است که ناظرانی کانادایی، فرانسوی، رومانیایی و بریتانیایی در این پرواز نظارتی حضور داشته اند.

کی یف و کشورهای غربی، روسیه را به دخالت در امور اوکراین و حمایت از جدایی طلبان متهم می کنند. آنها روسیه را عامل اصلی بروز تنش و جنگ میان دو کشور می دانند که بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته است. اتهامی که مسکو همواره آنرا رد کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین ورود مردان روس را به خاک خود ممنوع کرد

چرا مقام‌های شهر میلان به دنبال ممنوعیت فروش بستنی و پیتزا پس از نیمه‌شب هستند؟

لاوروف در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا: بر لبه پرتگاه است و فرقی با اتحادیه اروپا و ناتو ندارد