Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مسی کوچک افغان؛ از تحقق رویای بزرگ تا کابوس ناتمام جنگ و تهدید

 مسی کوچک افغان؛ از تحقق رویای بزرگ تا کابوس ناتمام جنگ و تهدید
مسی کوچک افغان؛ از تحقق رویای بزرگ تا کابوس ناتمام جنگ و تهدید
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

او می گوید که دلش برای مسی تنگ شده و اگر دوباره او را ببیند به او می گوید: «سلام، حال شما خوب است؟» مرتضی حتی پاسخ لیونل مسی را نیز می داند: «او به من می گوید خوبم، مراقب خودت باش.»

آگهی

داستان مرتضی احمدی «مسی کوچک افغانستانی» سال ۲۰۱۶ پس از بازتاب گسترده در رسانه ها، جهان را تحت تاثیر خود قرار داد. این درحالیست که پسر کوچک افغان برغم محقق شدن رویای بزرگ اش، «دیدار با لیونل مسی، ستاره فوتبال جهان»، اکنون همانند شمار بسیار زیادی از آوارگان جنگ داخلی کشورش کابوسی دردناک را تجربه می کند.

دو سال پیش انتشار تصویر مرتضی شش ساله در حالی که با کیسه ای پلاستیکی به رنگ پیراهن تیم ملی آرژانتین، تن پوشی ورزشی برای خود دست و پا کرده بود صفحه تمام رسانه های دنیا را به اشغال خود درآورد. او بر پشت پیراهن پلاستیکی نام ستاره باشگاه بارسلون لیونل مسی و شماره معروف وی (۱۰) را با ماژیک کشیده بود.

بیشتر بخوانید:

شهرت جهانی یکباره مرتضی احمدی سبب شد تا وی بتواند در سال ۲۰۱۶ با «بت ورزشی» خود ملاقات کند. مرتضی در جریان یک دیدار دوستانه در حالیکه دست در دست لیونل مسی داشت به همراه تیم بارسلون وارد زمین ورزشگاهی در قطر شد.

ستاره بارسلون و تیم ملی آرژانتین که به عنوان سفیر حسن نیت یونیسف نیز منصوب شده است پس از این ملاقات بسته ای کامل از لباس ورزشی تیم بارسلون به همراه یک پیراهن امضاء شده تیم ملی آرِژانتین و یک توپ فوتبال به وی هدیه داد.

بیشتر بخوانید:

این لحظات رویایی اما برای پسر بچه افغان بسیار زودگذر بود. خانواده مرتضی در ماه نوامبر پس از حمله نیروهای طالبان به ولایت غزنی مجبور شدند محل اقامت خود در افغانستان را ترک و به کابل مهاجرت کنند.

شفیقه مادر مرتضی به خبرگزاری فرانسه می گوید «در آن زمان تنها به فکر نجات جانمان بودیم و بدون آنکه فرصتی برای جمع کردن اموال و وسائل زندگی داشته باشیم سراسیمه از محل فرار کردیم و پس از شش روز اقامت در مسجدی در شهر بامیان خود را به کابل رساندیم.»

شفیقه می گوید: «هنگام فرار صورت مرتضی را پوشانده بودیم تا شناخته نشود زیرا پیش از آن تهدیدهایی را دریافت کرده و نگران بودیم فرزندمان را از دست بدهیم.»

مادر مرتضی در ادامه می گوید: «افراد تبهکار گمان می کردند که فرزندمان مقادیر زیادی پول از مسی دریافت کرده و به همین دلیل تهدید می کردند که او را خواهند ربود.»

مرتضی احمدی با پیراهن امضاء شده مسی

خانواده احمدی در پی افزایش این تهدیدها در نهایت تصمیم گرفتند به پاکستان مهاجرت کنند. پدر مرتضی احمدی نیز دلیل مهاجرت به ایالت بلوچستان پاکستان را مورد تهدید واقع شدن خانواده اش و خطر ربوده شدن فرزندش عنوان کرده بود.

او درباره خروج از افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه‌چیز با توجه رسانه‌ها شروع شد. فکر می‌کردم خانواده و خود من در معرض خطر قرار داریم. [در ماه‌های گذشته] تماس‌های تلفنی تهدیدآمیز بسیاری داشتیم.»

خانواده مرتضی احمدی ابتدا به اسلام‌ آباد، پایتخت پاکستان و سپس به شهر کویته در جنوب‌غربی این کشور رفتند. آنها به این امید به پاکستان گریختند که بتوانند در آنجا به کشور امنی مهاجرت کنند اما «بدون پول و کار» در نهایت مجبور شدند به ولسوالی جاغوری، محل اقامت قبلی خود در افغانستان بازگردند.

بیشتر بخوانید:

عارف، پدر مرتضی تصمیم گرفت پس از آن با تهدیدهای فزاینده مقابله کند اما فرزندش که از وقایع روی داده وحشت زده بود از بیم ربوده شدن تصمیم گرفت به مدرسه نرود.

آگهی

مادر مرتضی در حالی که با یادآوری این وضعیت به شدت متاثر نشان می داد به خبرگزاری فرانسه گفت: «هر شب تعدادی افراد ناشناس در اطراف خانه ماه پرسه می زدند و ما را زیر نظر داشتند. پس از آن هم تماس های تهدید آمیز تلفنی شروع شد.»

خانواده احمدی بار دیگر به کابل باز می گردد. مرتضی با توجه به ماجراهایی که پشت سر گذاشته هم اکنون بخشی از سیصد هزار کودک آواره افغانستانی به شمار می رود که از ابتدای سال جاری به دلیل جنگ داخلی در کشورشان آواره شدند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ۲۸ درصد از این کودکان زیر هجده سال دارند.

همایون، برادر بزرگ مرتضی که پیراهن پلاستیکی معروف را برای او درست کرده بود، می گوید همچنان صورت او را پنهان می کنیم زیرا تهدیدها هنوز ادامه دارد.

حالا آرزوی مرتضی کمی کوچکتر شده است: او می خواهد همانند قبل پیراهن ورزشی به تن کند و آزادانه پایی به توپ بزند.

آگهی

او می گوید که دلش برای مسی تنگ شده و اگر دوباره او را ببیند به او می گوید: «سلام، حال شما خوب است؟» مرتضی حتی پاسخ لیونل مسی را نیز می داند: «او به من می گوید خوبم، مراقب خودت باش.»

پسر کوچک افغان در ادامه از مسی می خواهد که در کنارش باشد و به او کمک کند از این مخمصه خارج شود.

جمله پایانی مرتضی این است: «هنگامی که بزرگ شدم می خواهم من هم مسی شوم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کودک افغان در همراهی لیونل مسی به زمین بازی رفت

مسی کوچک افغانستان را ترک کرد

توپ و پیراهن مسی به دست کودک افغان رسید