Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مذاکرات صلح یمن از روز پنجشنبه در سوئد آغاز می شود

محل انجام مذاکرات صلح یمن در کشور سوئد
محل انجام مذاکرات صلح یمن در کشور سوئد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن استقبال از مذاکرات یمن با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: خیال رویاپردازی از این مذاکرات نداریم و می دانیم که فرایند صلح یمن ساده نخواهد بود اما گفتگوهای صلح از دیدگاه ما به عنوان گامی نخست حیاتی و ضروری است.

آگهی

مذاکرات صلح یمن میان نمایندگان دولت این کشور و شبه نظامیان حوثی در حالی از روز پنجشنبه در سوئد کلید می خورد که نمایندگان دو طرف پس از کلی حرف و حدیث پیشتر وارد استکهلم شدند.

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن با تایید این خبر به صورت رسمی از آغاز این گفتگوها خبر داد و تصریح کرد فرایند سیاسی صلح میان طرف های درگیر در مناقشه یمن از روز پنجشنبه ششم دسامبر از سر گرفته خواهد شد.

این درحالیست که دور پیشین مذاکرات که قرار بود ماه سپتامبر در ژنو برگزار شود بدلیل امتناع حوثی ها لغو شده بود. شبه نظامیان با طرح نگرانی در خصوص امنیت تردد از شرکت در این مذاکرات خودداری کرده بودند.

نمایندگان جنبش انصارالله که از چهار سال پیش با دولت مرکزی و نیز نیروهای نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان در حال جنگ هستند اینبار نیز ضمن استقبال از گفتگوهای صلح سوئد اعلام کرده بودند که در صورت دریافت تضمین‌های امنیتی برای تردد و جابجایی در این مذاکرات شرکت خواهند کرد.

شبه نظامیان حوثی که حمایت ایران را با خود دارند سه شنبه شب با هواپیمایی کویتی که فرستاده سازمان ملل متحد نیز یکی از مسافران آن بود خود را به پایتخت سوئد رساندند. نمایندگان دولتی یمن نیز چهارشنبه شب با پروازی از ریاض وارد استکهلم شدند.

بیشتر بخوانید:

هیئت نمایندگان دولتی یمن دوازده عضو دارد و ریاست آنرا خالد الیمانی، وزیر امور خارجه این کشور برعهده دارد. عبردالله علیمی، رئیس کابینه دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن پیش از آغاز مذاکرات تاکید کرد که هیئت نمایندگی دولت برای «تحقق امیدهای مردم» کشورش در این گفتگوها شرکت کرده است.

آقای علیمی در ادامه یادآور شد که اعضای این هیئت مذاکرات صلح در سوئد را به منزله فرصتی مناسب برای برقراری صلح در کشور تلقی می کنند و تمام تلاش خود را برای به ثمر رسیدن گفتگوها به خرج خواهند داد.

این درحالیست که تحلیلگران و منابع دیپلماتیک موضعی احتیاط آمیز در خصوص احتمال به نتیجه رسیدن این مذاکرات اتخاذ کرده اند. یک منبع دیپلماتیک در شورای امنیت سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرگزاری فرانسه می گوید که «امید چندانی» به این مذاکرات نیست. به گفته این منبع که نخواست نامش فاش شود بخت کمی برای منتهی شدن این گفتگوها به پیشرفت های محسوس وجود دارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن استقبال از مذاکرات یمن با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: «خیال رویاپردازی از این مذاکرات نداریم و می دانیم که فرایند صلح یمن ساده نخواهد بود اما گفتگوهای صلح از دیدگاه ما به عنوان گامی نخست حیاتی و ضروری است.»

از سوی دیگر محمد عبدالسلام، رئیس هیاتی که به نمایندگی از حوثی ها در این مذاکرات شرکت کرده با ابراز خوشبینی نسبت به تلاش صورت گرفته برای پایان دادن به مناقشه یمن تصریح کرد که اعضای هیات تحت رهبری وی از هیچ تلاشی برای موفقیت آمیز بودن گفتگوها فروگذار نخواهند کرد.

تحلیلگران امضای توافق میان دولت عبد ربه منصور هادی و شبه نظامیان حوثی جهت تبادل صدها زندانی و اسیر جنگی را به عنوان یکی از ابتکارات مثبت قلمداد کرده اند که پیشتر زمینه ساز برپایی این مذاکرات شده بود. بر اساس این توافق قرار است حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نیروی هوادار دولت و نیز ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن از نیروهای شورشی توسط دو طرف آزاد و مبادله شوند. اجرای این توافقنامه به بعد از مذاکرات سوئد موکول شده است.

جنگ داخلی یمن که از سال ۲۰۱۵ با مداخله نظامی ائتلاف نظامی تحت رهبر عربستان سعودی شدت گرفت تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و فجیع ترین بحران انسانی عصر حاضر را رقم زده است.

این کشور جنگ زده هم اکنون به دو بخش تقسیم شده است. نیروهای وفادار به دولت کنترل جنوب و بخش مهمی از مناطق مرکز کشور را در دست دارند در حالیکه شمال، بخش‌های غربی و نیز صنعا، پایتخت یمن تحت کنترل کامل شبه نظامیان حوثی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امارات هم از مذاکرات صلح یمن در سوئد حمایت کرد

سازمان‌های حقوق بشری به آمریکا: اگر حمایت از عربستان و امارات را قطع نکنید، در فاجعه یمن مسئول هستید

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟