Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روحانی: اگر آمریکا جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روحانی: اگر آمریکا جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد.

آگهی

ایران بار دیگر تهدید کرد که جلوی صادرات نفت کشورهای حوزه خلیج فارس را می‌گیرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در بامداد سه‌شنبه ۱۳ آذر در یک سخنرانی در شاهرود که به طور زنده از تلویزیون ایران پخش می‌شد گفت: «آمریکا بداند ما نفتمان را خواهیم فروخت. قادر نیست جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد. بداند اگر بخواهد جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد.»

آمریکا گفته است در چهارچوب دور تازه تحریم‌ها علیه ایران قصد دارد صادرات نفتی ایران را به صفر برساند.

ایران پیش از این نیز تهدید کرده بود که در واکنش به سیاست آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران، تنگه هرمز را به روی نفتکش‌های حامل نفت کشورهای دیگر منطقه خواهد بست.

رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه ۱۲ تیر ماه گذشته در یک نشست مطبوعاتی در سوئیس تهدید به واکنش ایران در برابر ممانعت از صادرات نفت کرده بود. او گفته بود: «ادای آمریکایی‌ها برای توقف کامل صادرات نفت ایران بی معنی است. آنها معنی این اظهارات خود را نمی‌فهمند. زیرا در حالی که نفت منطقه صادر می‌شود، صادر نشدن نفت ایران معنی ندارد. اگر می‌توانید این کار را بکنید و نتیجه‌اش را ببینید.»

این تهدید روحانی در آن زمان از سوی مقام‌های سپاه پاسداران به بستن تنگه هرمز تعبیر شد. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در نامه‌ای از حسن روحانی به دلیل اظهاراتش در تهدید به قطع فروش نفت منطقه تشکر کرد. اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران نیز اعلام کرد که اگر قرار بر منع صادرات نفت ایران باشد، ایران نیز «اجازه خروج نفت به دیگر نقاط دنیا از طریق تنگه خلیج فارس» را نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید:

«کودتا»ی آمریکایی در خوزستان

حسن روحانی در سخنرانی خود در شاهرود همچنین گفت: «امروز روزی است که برای اولین بار بعد از چهل سال مبارزه با دشمن ظالم آمریکا به پیروزی های کم نظیری دست یافته‌ایم.»

وی «پیروزی» ایران را علیه «کودتا»ی آمریکایی عنوان کرد و افزود: «آمریکا به دنبال کودتا در کشور ما بود، به دنبال تجزیه ایران و جدا کردن خوزستان بود که ناموفق شد.»

اشاره رئیس جمهوری ایران به حمله تروریستی افراد مسلح به رژه نیروهای نظامی در اهواز در سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق بود. در روز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در حمله چند فرد مسلح به مراسم رژه نظامی در اهواز دست کم ۲۵ نفر از نظامیان و مردم عادی کشته و زخمی شدند. ایران ۲۲ نفر را در پیوند با این حمله اعدام کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است